Search
Close this search box.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

ما با شما تماس می گیریم

ما با شما تماس می گیریم

لطفا امتیاز دهید

ای کامرس ( eCommerce ) چیست؟

در واژگان فارسی معمولا به جای کلمه ی ای کامرس از عبارت ” تجارت الکترونیک ” استفاده می شود، که نزدیک ترین و بهترین ترجمه این عبارت نیز همین است. اما به دلیل تخصصی بودن این مطلب به جای عبارت ” تجارت الکترونیک ” از عبارت “ای کامرس” استفاده شده است.

ای کامرس به هرگونه معامله ای که به صورت آنلاین انجام می شود، اشاره دارد. معروف ترین مثال از ای کامرس، آنلاین شاپینگ ( خرید آنلاین ) می باشد، که به معنی خرید و فروش هرگونه کالا از طریق اینترنت به وسیله ی هر دستگاهی، است. البته ای کامرس مستلزم فعالیت های دیگری نیز می باشد، از قبیل : حراج های آنلاین – درگاه های پرداخت – بلیط آنلاین ( Online Ticketing ) – و بانکداری اینترنتی ( Internet banking )

ای کامرس یا تجارت الکترونیک سریعترین رشد بازار خرده فروشی را بر عهده دارد که پیش بینی می شود در سال 2020 به 4.135 تریلیون دلار فروش برسد.

موبایل کامرس ( Mobile commerce )، یا ام کامرس ( mCommerce ) راهی جدید در مبحث کلی ای کامرس است، که با سرعت زیادی در حال پیشرفت و رشد است که تلفن های هوشمند نفوذ و تاثیر بسیاری روی شکل گیری این مبحث داشته اند. در سال 2018 بخش ام کامرس رشد 39.1% در حوزه ی فروش نسبت به سال پیش خود داشته است. ام کامرس یکی از زیر شاخه های مطلب اصلی و گسترده ی ای کامرس است.

 

تفاوت ما بین مدل های کسب و کارهای وب سایتهای فروشگاهی اینترنتی

ای کامرس معمولا به سه مدل اصلی دسته بندی می شود، این دسته بندی بر اساس طرفین معامله انجام شده است، اگر بخواهیم به طور گسترده صحبت کنیم این دسته بندی ها به این شکل هستند :

1. Business to Business ) B2B )

B2B زمانی اتفاق می افتد که یک کسب و کار و تجارت تلاش به فروش به یک کسب و کار و تجارت دیگر را دارد. برای مثال کمپانی تولیدات لوازم اداری را در نظر بگیرید که تلاش دارد محصولات خود را به یک کمپانی دیگر بفروشد.

 

2. B2C ( Business to consumer )

B2C یکی از رایج ترین مدل ها می باشد، این مدل زمانی استفاده می شود که یک کسب و کار تلاش دارد کالا یا محصولاتی را در مقیاس کوچکی به مصرف کننده ی آن کالا بفروشد. یکی از مثال های ساده ی مدل B2C، سوپر مارکت ها هستند که به صورت عمده خریداری می کنند و با مقیاس و تعداد کمتر کالا را به دست مصرف کننده می رسانند.

 

3. C2C ( Consumer to Consumer )

C2C یکی از مدل های جدید کسب و کار است و به معنی زمانی است که یک مصرف کننده تلاش دارد کالایی را به مصرف کننده ی دیگری بفروشد برای مثال می توانید وبسایت ای بی ( eBay ) را در نظر بگیرید.

 

مزیت داشتن وب سایت فروشگاهی آنلاین چیست ؟

مزیت داشتن وب سایت فروشگاهی آنلاین چیست ؟

 

پشت این رشد بی سابقه ی ای کامرس در سال های پیش، دلیلی وجود دارد. با تبدیل شدن اینترنت به یکی از ابزار های اصلی زندگی انسان ها، کسب و کار ها یاد گرفتند که از از منافع بی شمار ای کامرس در کسب و کار خود، سود ببرند. از این منافع بی شمار می تواند به نکات زیر اشاره کرد :

بازار جهانی : یک فروشگاه فیزیکی همیشه محدود به جغرافیایی که می تواند در آن خدمات خود را ارائه دهد، است. یک فروشگاه آنلاین یا هر شکل دیگری از ای کامرس، بازار جهانی را در اختیار دارد. تبدیل شدن از یک فروشگاه محلی به یک یک فروشگاه جهانی یکی از اصلی ترین نکات مثبت ای کامرس می باشد. در سال 2018، 11.9% از خرده فروشی جهان متعلق به خرید های آنلاین بوده است و این عدد هر ساله در حال رشد بیشتر است، پس نباید از آن عقب ماند.

در دسترس بودن شبانه روزی : یکی دیگر از این نکات مثبت این است که شما به صورت شبانه روزی باز و آماده ی ارائه ی خدمات به مشتری خود هستید. به عنوان فروشنده این فرصتی عالی برای فروش بیشتر است، و به عنوان مصرف کننده این موضوع یک انتخاب راحت و در دسترس است. بدون محدودیت ساعات کاری، ای کامرس ها 24 ساعت روز 7 روز هفته و 365 روز سال در حال ارائه خدمات هستند.

کاهش هزینه ها : یک کسب و کار ای کامرس با هزینه ی بسیار ارزان تر در اتفاق می افتد و هزینه ی نگهداری از آن کسب و کار نیز کمتر خواهد بود. بدون در نظر گرفتن هزینه هایی مانند استخدام نیروی فروش و غیره، کسب و کار های ای کامرس می توانند سرمایه ی خود را در صرف کارهای دیگر مثل بازاریابی کنند. بدون هزینه های جانبی، کسب و کار های ای کامرس می توانند محصول و خدمات خود را با قیمتی مناسب تر و با حراج های بیشتر در اختیار مصرف کننده بگذارند، که این موضوع باعث فروش بیشتر خواهد شد.

مدیریت موجودی : کسب و کار های ای کامرس می توانند سیستم مدیریت موجودی خود را به صورت اتوماتیک انجام دهند تا بتوانند سرعت سفارش گرفتن، تحویل و پرداخت را، افزایش دهند. با انجام این کار از هزینه های گزاف مدیریت موجودی جلوگیری می کنید.

بازاریابی هدفمند : با در اختیار داشتن منبعی ارزشمند از اطلاعات مشتری مانند : عادات خرید، شغل مشتری ها، سن آنها و غیره، کسب و کار های ای کامرس این می توانند موقعیت بسیار خوبی برای خود رقم بزنند. برای مثال در نظر بگیرید که شما شماره موبایل تمام افرادی که تا بحال از شما خرید کرده اند را به صورت اتوماتیک در اختیار دارید، می توان استفاده های مفیدی برای بازاریابی از طریق همین شماره ها کرد.

ارائه ی خدمات به بازار مناسب : پیدا کردن بازار مناسب برای کسب و کارها می تواند عملی پیچیده باشد، اما با در اختیار داشتن ابزار های مختلف مانند ابزار های آنالیتیکس، پیدا کردن بازار مناسب و ارائه ی کالای مناسب به آن بازار میتواند خیلی ساده تر باشد. در کسب و کار های ای کامرس در اختیار داشتن اطلاعاتی که میتوانند در راستای انجام این کار به ما کمک کنند، در دسترس تر و امکان پذیر تر از کسب و کار های فیزیکی هستند.

کار کردن از هر کجا که هستید : معمولا داشتن یک کسب و کار ای کامرس شما را محدود نمی کند تا در دفتر کار خود بشینید و ساعات زیادی را از دست دهید. یک لپ تاپ و یک اینترنت خوب می توانند تمام چیزی باشد که شما برای پیش بردن کسب و کار ای کامرس خود نیاز دارید.

 

چگونه یک کسب و کار فروشگاه اینترنتی را شروع کنیم ؟

برای انجام این کار یک نظم منطقی وجود دارد که شما می توانید از آن پیروی کنید، تا یک فروشگاه آنلاین و یک کسب و کار ای کامرس داشته باشید. در ادامه ی این مطلب ما از مراحل و نظم انجام دادن این کار مطلع می شویم. ساختن یک وب سایت فروشگاهی می تواند اولین قدم انجام این کار باشد، اما تبدیل کردن آن وب سایت به یک کسب و کار ای کامرس سود ده، عملی پیچیده و سخت است.

مشاوران و طراحان وب سایت در آژانس تبلیغاتی روشا، با نمونه کار های متعدد و کسب و کار های ای کامرس موفق در کارنامه ی خود، می توانند در مشاوره و اجرای تمام مراحل ساخت یک کسب و کار ای کامرس به کمک شما آیند، پس اگر تصمیم به شروع این کار دارید حتما بعد از مطالعه ی کامل این مطلب با ما تماس بگیرید تا بتوانیم در این مسیر همراه شما باشیم.

 

انتخاب کردن و پیدا کردن منابع محصول

انتخاب کالایی که شما تلاش بر فروش آن دارید می تواند اولین قدم راه انداختن یک کسب و کار ای کامرس باشد. پیدا کردن یک ایده ی سود ده کار سختی است، پس آماده باشید تا ذهن خود را در راستای پیدا کردن کالای مناسب کند و کاو کنید. این موضوع که کالایی انتخاب کنید که قابلیت رشد و سود دهی بیشتر در آینده را نیز داشته باشد موضوع مهمی است. بعد از اینکه به نتیجه رسیدید که چه کالایی را می خواهید بفروشید وقت آن است که به این فکر کنید که ” چگونه ” و از ” کجا ” می خواهید این کالا را تامین کنید.

 

انجام تحقیقات و برنامه ریزی های پیش رو

ایده شما در انتخاب کالا می تواند به شما دیکته کند که به چه جنبه هایی از بازار فکر کنید و تحقیق کنید. اما نکاتی هست که شما همیشه باید به آنها فکر کنید، اعم از رقبا، استراتژی قیمت گذاری و غیره. در این مرحله ساختن یک Business plan به شما کمک می کند تا بتوانید آینده و رشد کسب و کار خود را پیش بینی کنید و تمام مسائلی که ممکن است در آینده تهدیدی برای کسب و کار شما باشد را شناسایی کنید.

 

برند سازی

حالا که کسب و کار ای کامرس شما کالایی را در نظر دارد و بررسی اجمالی از بازار در ذهن شما شکل گرفته است زمان آن است که به نکات کلیدی فروشگاه خود فکر کنید، مانند : نام برند شما، آدرس وب سایت شما، راهنما های برند شما، و لوگو ی شما. ساختن یک برند به شما کمک می کند تا رشد کسب و کار شما و جایگاه شما در ذهن مشتری های احتمالی با سرعت بیشتری انجام بپذیرد.

در تمامی این مراحل داشتن اطلاعات و تفکر کردن به سئو وب سایت، مفید خواهد بود.

 

تصمیم گرفتن درباره ی نحوه ی فروش

تنظیمات اولیه و اصلی فروشگاه آنلاین شما، با استفاده از دو روش اصلی دست یافتنی است :

1. ساختن یک کسب و کار ای کامرس از اول – این به این معنا است که یا شما خودتان به کار هایی مانند ساختن وب سایت، تولید محتوا، بهینه سازی سئو و غیره، رسیدگی می کنید یا اینکه از یک آژانس تبلیغاتی برای انجام این کار کمک می گیرید. طبیعتا این کار هزینه و زمان بیشتری را طلب می کند، اما ساختن یک کسب و کار ای کامرس از پایه توسط خودتان به شما این قدرت را می دهد تا در مورد کوچکترین و بزرگترین تصمیم ها نیز صاحب نظر باشید و کسب و کار خود را به صورت 100% سفارشی طراحی کنید.

2. استفاده کردن از پلتفرم های از پیش آماده شده برای انجام این کار – پلتفرم های مختلف در سراسر دنیا ساخته شده است که به شما کمک می کند تا کالای مد نظر خود را ارائه دهید و بفروشید، برای مثال پلتفرم Shopify. ( دیجیکالا، یکی از پلتفرم هایی است که در ایران می تواند به کمک شما آید ). اما طبیعتا استفاده کردن از این پلتفرم ها شما را شدیدا محدود می کند و سفارشی سازی در آن ها غیر ممکن است.

 

سخن آخر

ایجاد کردن یک کسب و کار به صورت ای کامرس جنبه های بسیار متفاوتی دارد و شناختن تمامی انتخاب ها و عملی کردن تمام ایده آل ها می تواند کاری دشوار باشد. اگر شما نیز جزء افرادی هستید که قصد دارند تا یک کسب و کار ای کامرس ایجاد کنند یا حتی کسب و کار پیشین خود را وارد تجارت الکترونیک و ای کامرس کنند و نیاز به مشاور و مجری در راستای عملی کردن این کار دارند، امروز با مشاور های ما تماس بگیرید.

آژانس تبلیغاتی روشا با نمونه کار های متعدد در زمینه ی وب سایت های فروشگاهی، کسب و کار دیجیتال و تبلیغات دیجیتال و فیزیکی، می تواند در تمامی مراحل مشاوره و اجرا در خدمت شما باشد. برای ارتباط گرفتن با مشاورین می توانید با شماره های درج شده در صفحه ی تماس با ما، تماس بگیرید یا برای ما تیکت ارسال کنید تا در اسرع وقت پاسخگوی نیاز شما باشیم.

 

سفارش آنلاین طراحی سایت

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *