Search
Close this search box.

سئو و بهینه سازی وب سایت

سئو و بهینه سازی وب سایت

ما با شما تماس می گیریم

ما با شما تماس می گیریم

5/5 - (1 امتیاز)

سئو چیست ؟

آیا می دانید سئو چیست ؟ – در دنیای امروز داشتن وب سایت امری ضروری برای یک کسب و کار ( چه کوچک و چه بزرگ ) است. تا همین چند سال پیش در هر محله و محدوده از شهر، تعداد بسیار کمی از یک صنف کاری وجود داشت، ولی در حال حاضر ( بالاخص در شهرهای توسعه یافته و بزرگ ) در هر کوچه و خیابان، از هر صنف چندین و چند دفتر، فروشگاه و مغازه وجود دارد .

در واقع اگر شما تا چند سال پیش یک کسب و کار راه اندازی میکردید، خیلی زود شناخته میشدید. ولی الان که مثلا در یک خیابان نه چندان بزرگ، چندین فروشگاه موبایل وجود دارد، باعث می شود که خریدار یک معیار رقابتی از فروشگاه ها برای خود تعریف کند و جایی که به نظرش کامل تر، قوی تر و در واقع بولد تر ( پر رنگ ) از بقیه هست را انتخاب نماید. قبل تر ها که گزینه ی زیادی پیش روی خریداران نبود، مجبور بودند اجناس، کالا و خدمات مورد نظر خودشان را از یک جا تهیه کنند و باید با هر قیمت و مشکلاتی که پیش رویشان بود کنار می آمدند.

ولی الان به دلیل زیاد شدن عرضه، مشتریان دیگر به اجبار خرید از یک فروشگاه یا شرکت خاص را انجام نمی دهند. بلکه آن چیزی که قصد خریداری کردنش را دارند را با فروشگاه های دیگر مقایسه می کنند. این مقایسه ها می تواند شامل قیمت، برند، پیشنهادهای خاص، تخفیف ها و هر چیز دیگری باشد که بر روی آن محصول یا خدمات فروخته می شود که باعث تمایز آن فروشگاه با دیگران می شود.

ولی چطور باید این فروشندگان، تمایز خودشان را با دیگران نشان دهند ؟ اصلا چگونه می توانند خودشان را به مخاطبانشان معرفی کنند ؟ فروشگاهی که در یکی از کوچه پس کوچه های غرب تهران در حال فعالیت است و اجناس با کیفیت و با قیمت پایین تر از سایرین عرضه می کند، چطور می تواند خودش را به فردی که ساکن مرکز شهر است معرفی کند ؟ اصلا چطور می تواند به ساکنین همان غرب تهران که ممکن است تا به حال فروشگاهش را ندیده اند خودش را بشناساند ؟

درست است ! باید به ظاهر فروشگاهش رسیدگی کند، تابلوی بزرگ و با کیفیتی سر درب آن نصب کند، اقدام به چاپ و توزیع تراکت و بروشور کند یا سایر کارهایی مانند بازاریابی تلفنی، نصب تابلوهای کوچک در معابر و فعالیت هایی از این دست. در واقع این فروشگاه اگر اقدام به این کارهایی که عرض کردیم نکند، دیر یا زود مجبور است به دلیل کمبود مشتری، کسب و کارش را تعطیل کند.

این ساده ترین مثالی بود که میشد برای بحث سئو مطرح کرد.

 

سئو وب سایت

اهمیت سئو سایت

مثالی که در مورد فروشگاه ها زدیم، دقیقا مثالی است که در دنیای وب نیز حاکم است. دنیای وب هم دقیقا مثل همان خیابانی که چندین فروشگاه موبایل وجود دارد و هر کدام بهتر باشند مشتری بیشتری دارند، اینجا هم هر کدام ( علاوه بر تکمیل بودن و زیبا بودن و کاربری آسان ) سئو قوی تری داشته باشند، بولد تر هستند و در نتایج جستجو بالاتر نشان داده می شوند.

اینکه شما اقدام به طراحی و راه اندازی وب سایت کنید، ولی از سئو کردن آن خودداری کنید، دقیقا مانند آن فروشگاهی هستید که در یکی از کوچه پس کوچه های حاشیه شهر افتتاح شده است و تابلوی سر دری هم ندارد و فقط تعدادی کمی از رهگذرانی که از مقابل آن عبور می کنند ممکن است واردش شوند.

تا چند سال پیش، تنها وب سایتی که بر روی کالای دیجیتال و بالاخص موبایل، به صورت تخصصی کار می کرد و فروش آنلاین داشت، وب سایت دیجی کالا بود. و تنها مارکت اینترنتی که برای خرید کالای دیجیتال میشد به آن اعتماد کرد بود. ولی در حال حاضر، هزاران سایت مشابه دیجی کالا در ایران راه اندازی شده اند که برخی اقدام به فروش کالاهای متنوع و برخی دیگر به صورت تخصصی بر روی یک دسته بندی کالا تمرکز دارند.

دلیل اینکه این فروشگاه ها در حال حاضر شناخته شده اند و فروش بسیار بالایی هم دارند، جدا از مسئله ی قیمت مناسب و کالای با کیفیت، بحث سئویی است که انجام داده اند. آنها با تولید محتوای صحیح، بهینه سازی قالب سایت و سایر اقداماتی که برای سئو نیاز است، خودشان را به صدر جستجوهای گوگل آورده اند. فکر می کنید اگر آنها این اقدامات سئو را انجام نمی دادند، آیا می توانستند به این مقدار فروش و شناس شدن بین عوام دست بیابند ؟ اصلا افراد عادی چطور می توانستند آنها را پیدا کنند ؟

اینجا اهمیت سئو مشخص می شود. تجربه ثابت کرده که کاربرانی که در جستجوگرهایی مثل Google یا Bing یا سایر آنها جستجو میکنند، علاقه ی چندانی به رفتن به صفحات دیگر ندارند و ترجیح میدهند در همان اولین صفحه نمایش داده شده توسط جستجوگر یک گزینه را انتخاب نمایند. حال در نظر بگیرید که صدها فروشگاه مثلا کالای دیجیتال وجود دارند که همگی می خواهند در صفحه اول گوگل باشند ! این نشان می دهد که رقابت سنگینی بین این سایت ها برای بالا رفتن در آمار جستجوها وجود دارد. پس شما بایستی تمام توان خودتان را به کار بگیرید و با کمک متخصصین سئو بتوانید در آمار جایی پیدا کنید.

 

هزینه سئو

هزینه و قیمت بهینه سازی یک سایت

بسیاری از مشتریان و مراجعین تمایل دارند همزمان با دریافت قیمت طراحی سایت، قیمت سئوی وب سایت خود را هم بدانند. عموماً می گویند اگر امکان دارد به صورت حدودی بگویید هزینه سئو چقدر است. ما نیز به تمام این عزیزان عرض می کنیم که قیمت دادن برای سئو مستلزم آشنا شدن با کسب و کار شما، آشنایی با رقبای شما، آنالیز رقبا و آنالیز کلمات کلیدی مد نظرتان است.

متاسفانه بسیاری از دوستان در لحظه و بدون فکر به مشتریان گرامی قیمت اعلام میکنند که در اکثر مواقع بسیار پایین تر از مقدار مورد نیاز برای این کار است و به همین دلیل نمیتوانند بهینه سازی سایت را با رعایت همه مسائل ( با توجه به قیمت اعلام شده به مشتری ) انجام دهند و دید ایشان نسبت به سئوکاران تغییر می کند. همانطور که گفتیم، ما ابتدا باید تمام کمال با نوع فعالیت شما و رقیب های کاریتان آشنا شویم و سپس وارد مقوله ی قیمت دهی شویم.

 

دلیل اهمیت گوگل برای سئو

چرا برای گوگل مهم است که سئوی سایت شما قوی باشد ؟

گوگل بارها در اخبار و کنفرانس ها مطالبی که منتشر کرده است ذکر کرده که مهمترین چیزی که برایش وجود دارد، رفع نیاز افراد و رضایت ایشان از جستجوهاست. گوگل می گوید اگر شما مطلبی درباره طراحی سایت می نویسید، تلاش کنید که هر چیزی که به کاربر اطلاعات می دهد و می تواند او را در تصمیم گیری درست راهنمایی کند را در مطلب خود بگنجانید. گوگل می گوید برای سئو کردن سایت خود، معیار را مخاطب قرار دهید نه گوگل ! معنی این جمله این است که به جای سئو کلاه خاکستری یا سئو کلاه سیاه که از روش های اشتباه و خطرناک سئو هستند، تلاش کنید مطالب قوی و با ارزشی بنویسید که علاوه بر ترغیب کاربر به مطالعه ی کامل آن، کمک کند که کاربران به صورت روزانه از وب سایت شما بازدید کنند.

گوگل می گوید زمانی که شما این مطلب را درک و اجرا کنید، با بهبود سئوی سایت شما، باعث می شود کاربران بیشتر شما را بیابند. چرا که اولین و با اهمیت ترین مسئله برای گوگل این است که کاربران به تمامی آنچه که می خواهند دست یابند. به همین دلیل وب سایت هایی که تلاش می کنند با روش های جعلی گوگل را دور بزنند، توسط گوگل پنالتی می شوند ( پنالتی گوگل به این معنی است که سایت از نتیجه ی جستجوها حذف شده و دیگر به سختی می تواند جایگاه گذشته اش را به دست بیاورد ).

 

دلیل اهمیت سئو برای گوگل

معیارهای مهم سئو گوگل

گوگل معیارهای زیاد و اثرگذاری برای افزایش سئوی یک سایت به کار گرفته است که در عموم آن معیارها، صلاحیت کاربران را در نظر گرفته است. اینکه کاربران بتوانند در نتیجه ی جستجوها به هر آنچه که نیاز دارند دست بیابند. گوگل مانند یک دوربین، تمام حرکات کاربران و بازدیدکنندگان وب سایت را در نظر گرفته و بر اساس آنها وب سایت را رتبه بندی می کند.

برخی از مهمترین معیارهای وب سایت را به صورت تیتروار معرفی می کنیم :

1- سرعت وب سایت : یکی از فاکتورهای مهم گوگل، سرعت لود شدن و بارگذاری سایت است. آنالیزها نشان داده است که کاربران خیلی کمی هستند که بیشتر از 3 تا 5 ثانیه منتظر لود صفحات سایت شما می مانند و در صورت دیر لود شدن ترجیح میدهند به سایت دیگری مراجعه کنند. گوگل نیز برای وب سایت هایی که زیر سه ثانیه توسط کاربر ترک شوند، امتیاز منفی در نظر می گیرد.

2- محتوای قدرتمند : گوگل برای محتوای قدرتمند ارزش بسیار زیادی قائل است. محتوایی که از صفر تا صدِ کار را به مخاطب معرفی کند. به طور مثال کاربری که از طریق جستجوی عبارت “طراحی گرافیک” به وب سایت شما می رسد، می خواهد مطلب مفید و جامعی درباره گرافیک و طراحی بخوانند. وقتی ببینند مطلب شما بیش از حد کوتاه و عامیانه است، طبیعتا به سرعت وب سایت را ترک می کنند. که این نیز شامل امتیاز منفی گوگل خواهد شد.

3. امن بودن وب سایت : هم برای گوگل و هم برای کاربران، مسئله ی امنیت فوق العاده پر اهمیت است. هیچ کاربری دوست ندارد اطلاعاتی که در وب سایت شما وارد می کند، در بستر امنی منتقل نشوند و یا توسط نرم افزارها و کدهای مخرب، سیستمش به خطر بیفتد. دلیل اهمیت استفاده از SSL برای سئو نیز همین می باشد.

4. لینک بیلدینگ صحیح : اینکه شما به طور صحیح از لینک های داخلی و لینک های خارجی استفاده کنید، برای گوگل حائز اهمیت است. استفاده از لینک های داخلی به طور صحیح باعث می شود که روبات های گوگل به راحتی بتوانند بین صفحات شما سوییچ کرده و در بن بست نوشته های بدون لینک قرار نگیرند. همچنین لینک های خارجی باعث می شود که گوگل مطمئن شود که نیت و قصد شما راهنمایی تمام و کمال کاربران است و از معرفی وب سایت های دیگر و بخشیدن اعتبار سایت خود به دیگران ابایی ندارید.

 

امیدوارم با مطالعه ی این مطلب دقیقا متوجه شده باشید که سئو چیست. روشا وب با سالها تجربه در زمینه طراحی وب سایت و سئو و بهینه سازی وب سایت این اطمینان را به شما می دهد که در کمترین زمان و معقول ترین هزینه امر طراحی وب سایت و بهینه سازی آن را برای شما انجام دهد.

17 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *