سئو و بهینه سازی لندینگ پیج یا صفحه فرود

سئو و بهینه سازی لندینگ پیج

ما با شما تماس می گیریم

ما با شما تماس می گیریم

لطفا امتیاز دهید

در این مطلب قصد داریم در مورد سئو و بهینه سازی لندینگ پیج به شما توضیح بدهیم. لندینگ پیج یا صفحه فرود، صفحه ای است که با کمک آن توجه بازدیدکنندگان سایت خود را جلب می کنید و آنها را وادار می کنید تا کاری که شما می خواهید را انجام دهند. یک صفحه فرود موثر نه تنها مخاطبان را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه راهنمای بازدیدکنندگان سایت به یک صفحه خاص و همچنین متقاعد کننده آنها برای “ثبت نام” ، “خرید” یا “مشترک شدن” است.

لندینگ پیج صفحه وبی است که بر روی بازاریابی یک محصول یا خدمات خاص متمرکز شده است و یا بیننده را وادار به انجام عملی می کند. اغلب اوقات، وارد شدن یک فرد به یک صفحه فرود با دیدن یک نشانگر جذاب مانند یک تبلیغ در شبکه های اجتماعی یا لینکی در یک ایمیل شروع می شود.

لندینگ پیج همان صفحه اصلی یا صفحه مقدماتی نیست، یک صفحه مجزا با تمرکز فوق العاده روی موضوعی خاص، بهینه سازی شده است تا بازدیدکننده را وادار به انجام یک اقدام خاص کند – همه متون ، تصاویر و هر پیمایشی ، مستقیماً مربوط به آن نتیجه ای است که صفحه به منظور آن هدایت شده است.

رنک بندی و سئوی اشتباه لندینگ پیج بر نرخ تبدیل و درآمد تاثیر مستقیم می گذارد. هنگامی که شما یک لندینگ پیج می سازید، قصد دارید برای کمپین مد نظر خود مشتریان جدیدی پیدا کنید و از مشتریان خود اطلاعات تماس آنها را دریافت کنید.
اما رنک بندی اشتباه آن، می تواند همه ی زحمات و هزینه های تبلیغات شما را از بین ببرد. حتی اگر فکر می کنید که رنک سایت شما عالی است و می توانید مشتریان جدید جذب کنید، اما ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید :
 • CTR کاهش می یابد : لندینگ پیج شما ممکن است فاقد دکمه ای باشد که کاربر را به فرم یا جایی که می خواهید منتقل کند و در نهایت کاربر سردرگم می شود.
 • بانس ریت (نرخ فرار) افزایش می یابد : هنگامی که بازدیدکنندگان سایت شما پاسخ مناسب برای سوال خود پیدا نکنند یا مطلب شما از نظرشان جذاب نباشد، به سرعت سایت شما را ترک می کنند و به سراغ سایت دیگری می روند.
در چک لیستی که آماده کردیم، لیستی از اقدامات اضطراری برای لندینگ پیج را قرار داده ایم که به شما کمک می کند تا سئو و بهینه سازی لندینگ پیج خود را به بهترین نحو انجام دهید.

 

بهینه سازی کلمات کلیدی لندینگ پیج

1. عنوان صفحه

برای اینکه موتورهای جستجو و کاربرانی که قصد وارد شدن به لندینگ پیج شما را دارند، متوجه شوند که دقیقا صفحه شما در مورد چه موضوعی است، باید سعی کنید از یک عنوان مناسب برای صفحه خود استفاده کنید.

 

نکاتی که برای نوشتن عنوان صفحه مهم است، شامل موارد زیر هستند :
 • مراقب طول عنوان باشید : سعی کنید عنوان صفحه لندینگ پیج شما کمتر از 60 کاراکتر باشد. به این دلیل که تایتل هایی که بیش از 50 الی 60 کاراکتر دارند، در نتایج گوگل کوتاه می شوند و ممکن است بخش مهمی از عنوان صفحه شما به کاربران نمایش داده نشود.
 • از کلمات کلیدی هوشمندانه استفاده کنید : عنوان صفحه خود را از کلمات کلیدی متعدد پر نکنید، بلکه از یک یا دو کلمه کلیدی که هدف شما هستند استفاده کنید.
 • کلمات کلیدی را در ابتدای عنوان صفحه فرود قرار دهید : بگذارید کاربران اول اطلاعات و کلمه کلیدی برجسته شما را ببینند.
 • در عنوان از یک نام تجاری استفاده کنید : استفاده از نام شرکت یا مجموعه شما (بالاخص اگر یک شرکت محبوب داشته باشید) حس اعتماد کاربران را افزایش می دهند و فکر نمی کنند قرار است وارد یک سایت بی نام و نشان شوند.
 • از عنوان های تکراری اجتناب کنید : از عنوان هایی که قبلا برای مطالب خود استفاده کرده اید، برای لندینگ پیج استفاده نکنید، چرا که ممکن است محتوای تکراری تلقی شود و به رتبه گوگل شما آسیب بزند.

 

2. توضیحات متا

توضیحات متای لندینگ پیج هم مانند عنوان آن، اهمیت زیادی دارند. این توضیحات در زیر عنوان صفحه شما در لیست نتایج گوگل نمایش داده می شود. این توضیحات باید به صورت کاملا خلاصه به کاربران بگویند که قرار است چه چیزی را ببینند و این صفحه شما مربوط به چه چیزی است. این مورد بر CTR شما تاثیر می گذارد.

 

نکات مهم در نوشتن توضیحات متا لندینگ پیج :
 • مراقب طول آن باشید : توضیحات متای صفحه خود را در حدود 155 کاراکتر نگه دارید.
 • موارد مهم را بنویسید : تصور کنید که شما می خواهید یک آگهی قدرتمند را در وب سایت ها و شبکه های اجتماعی بنویسید، چه چیزی می نویسید؟ حالا همان را خلاصه کنید و در توضیحات بنویسید. این توضیحات باید مانند یک آگهی کاربران را ترغیب کند که بر روی لینک لندینگ پیج شما کلیک کنند.

 

3. تگ های هدر

تگ های هدر HTML (H1 – H6) ساختار محتوا و سلسله مراتب آن را نشان می دهند. استفاده از این تگ ها به موتورهای جستجو کمک می کند تا مطالب شما را بهتر بخوانند و بفهمند. هرچقدر موتورهای جستجو درک بیشتری از صفحات شما داشته باشند، امکان اینکه کاربران به صفحه شما وارد شوند و با شما تعامل داشته باشند بیشتر می شود.

 

نکات مهم در تگ های هدر لندینگ پیج :
 • سرفصل ها را به ترتیب سلسله مراتبی قرار دهید : این تگ ها باعث می شوند که کاربران نکات اصلی را در مدت زمان کوتاهی بخوانند. به طور مثال عنوان صفحه تگ H1 دارد و فقط باید از یک تگ H1 در صفحه خود استفاده کنید و عناوین اصلی بعدی از تگ H2 استفاده می کنند و زیر عنوان ها از تگ H3 استفاده می کنند. این تگ ها و کوچک و بزرگ بودن فونت عناوین صفحه، به کاربران نشان می دهد که باید دنبال چه چیزی باشند.
 • بهینه سازی سرفصل ها با کلمات کلیدی : سرفصل ها معمولا بخش های مهم یک محتوا هستند، بنابراین توصیه می شود از کلمات کلیدی مهم خود در آنها استفاده کنید.
 • عناوین خود را برجسته کنید : سعی کنید برای عناوین مطلب خود از فونت های بزرگتر و با رنگ متفاوت تری استفاده کنید تا خواندن آن برای کاربران ساده تر باشد.

 

4. محتوا

قوانین محتوا مثل روز روشن هستند. برای اینکه موتورهای جستجو بتوانند محتوای شما را پیدا کنند، به نشانه هایی نیاز دارند. کلمات کلیدی بهترین نشانه هایی هستند که می توانید در صفحه خود قرار دهید.

 

نکات مهم نوشتن محتوا در لندینگ پیج :
 • کلمات کلیدی را در 100 الی 150 کلمه اول محتوا قرار دهید : هم کاربران و هم موتورهای جستجو با استفاده از خطوط اولیه ی مطلب، متوجه می شوند که قرار است با چه چیزی مواجه شوند.
 • استفاده از انواع کلمات مرتبط : با توجه به جستجوی معنایی، خیالتان راحت باشد که گوگل معنی کلمات مترادف و اصطلاحات مرتبط را متوجه می شود و با خیال راحت می توانید در محتوای خود از آنها استفاده کنید.
 • محتوای طولانی بنویسید : محتواهای طولانی معمولا رتبه های بالاتری دارند. البته این را در نظر بگیرید که محتوای طولانی ای که مفید باشد و هر آن چیزی که کاربر به دنبالش است را به او بگوید. اگر فکر می کنید با محتوای کوتاه هم می توانید منظورتان را برسانید و کاربران را درگیر کنید، پس همین کار را بکنید.

5. جستجوی داخلی

وقتی وب سایت شما بیش از 20 صفحه دارد و همه ی آنها هم در دسترس مستقیم کاربر نیستند، باید یک جعبه جستجو در سایت خود داشته باشید. بخش جستجو به کاربران کمک می کند تا سریعتر چیزی که می خواهند را پیدا کنند.
نکته جالب در مورد بخش جستجو این است که می توانید آن را با گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) ادغام کنید و متوجه شوید کاربران دیگر، چه مواردی را در گوگل جستجو کرده اند که مرتبط با مطالب شما است.

 

6. گراف بسازید.

تگ های گراف به شما کمک می کنند تا نحوه نمایش محتوای خود را پس از اینکه در فیس بوک، توییتر، لینکدین و … به اشتراک گذاشته می شوند را مشاهده کنید. پس اگر می خواهید جذب کلیک بیشتری داشته باشید، باید تگ های OG را بهینه کنید.

 

بهینه سازی بصری لندینگ پیج

7. مارک آپ اسکیما

مارک آپ اسکیما یا نشانه گذاری اسکیما، شماری از واژگان خاص است که می توانید از آنها برای علامت گذاری صفحات خود استفاده کنید. در نتیجه ی این کار، اسنیپت های صفحه شما در نتایج گوگل برجسته می شوند.مواردی مانند رای های ستاره ای، تعداد Review ها و تصاویر مهم.

 

برای این کار گوگل دارای دو ابزار بسیار مفید است که به شما در افزودن نشانه اسکیما به صفحاتتان کمک می کند :

 

 • Markup Helper برای پیاده سازی اسکیما در وب سایت
 • و Testing Tool برای پیش نمایش اسنیپت های شما

 

8. مدیاها و فایل های رسانه ای

تصاویر، نمودارها، اینفوگرافیک ها و آموزش های ویدیویی می توانند محتوا را جذاب تر کنند و باعث ماندن بیشتر کاربران در صفحه لندینگ پیج شما می شوند. علاوه بر اینکه فایل های رسانه ای برای کاربران جذاب هستند، از برخی از آنها نیز برای بهینه کردن کلمات کلیدی نیز می توان استفاده کرد.

 

نحوه استفاده از مدیا و فایل های رسانه ای در لندینگ پیج :
 • بهینه سازی ویژگی های alt تصاویر : به تصاویری که به صفحه لندینگ پیج خود اضافه می کنید، متن alt اضافه کنید. متن alt به موتورهای جستجو کمک می کند تا تصاویر و فایل های رسانه ای برای موتورهای جستجو قابل فهم تر باشد.
 • نوشتن محتوای ویدیو : اگر در صفحه خود از ویدیوهای آموزشی استفاده می کنید، بهتر است که محتوایی که در ویدیو نمایش داده می شود را به صورت متن در زیر آن قرار دهید. این کار دو سود برای شما دارد، اولا اینکه محتوای متنی صفحه شما افزایش پیدا کرده و دوما اینکه وقتی کاربران به هر دلیلی نمی توانند یا نمی خواهند ویدیوهای شما را مشاهده کنند یا با درک آن مشکل دارند، متن می تواند آنها را به خوبی راهنمایی کند.

 

9. محتوای Fold Content

حتی اگر از نمایش تبلیغات در وب سایت خود درآمد مناسبی دریافت می کنید، باید به خاطر داشته باشید که تبلیغات زیاد می تواند بر رتبه بندی موتورهای جستجو برای شما تاثیر منفی بگذارد.اطمینان حاصل کنید که صفحات شما محتوای با ارزش بیشتری نسبت به تبلیغاتتان داشته باشند.

 

محتوای Fold Content

 

10. دکمه های اشتراک شبکه های اجتماعی

قرار دادن دکمه های اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی در صفحه برای کاربران بسیار ضروری است. چرا که می تواند باعث شود محتوای شما توسط افراد جدید زیادی دیده شود.

 

بهینه سازی فنی لندینگ پیج

11. سرعت صفحه

سرعت صفحه در حال حاضر یکی از مهمترین فاکتورهای سئو است. راه اندازی Core Web Vitals و اینکه گوگل موبایل را به دسکتاپ ترجیح می دهد، نشان می دهد که گوگل چقدر به کاربران اهمیت می دهد و سرعت پایین صفحات، می تواند کاربران را کلافه کند.

 

اندازه گیری و بهبود امتیاز بهینه سازی صفحات : وب سایت خود را در وب سایت های آنالیزور مانند Gtmetrix آنالیز کنید و مشکلات صفحاتتان را رفع کنید تا با سرعت بیشتری لود شوند.

 

سرعت صفحه

12. موبایل فرندلی

در حال حاضر 54.8 درصد از کل ترافیک وب در سراسر جهان، به موبایل اختصاص دارد و گوگل هم ایندکس کردن صفحات موبایل فرندلی را به دسکتاپ ترجیح می دهد. این به معنای این است که گوگل هنگام بررسی و ایندکس کردن و رتبه بندی وب سایت شما، ابتدا به نسخه موبایل نگاه می کند، نه نسخه دسکتاپ.

 

چطور سایت خود را موبایل فرندلی کنیم :
 • از طراحی واکنشگرا (ریسپانسیو) برای سایت خود استفاده کنید.
 • به تجربه کاربر توجه کنید : اطمینان حاصل کنید که سایت شما (به طور کلی) و صفحات لندینگ پیج شما در موبایل و دسکتاپ سریع لود می شوند و همه ی محتواها به درستی نمایش داده می شوند.

 

بهینه سازی لینک های لندینگ پیج

13. بک لینک

گاهی اوقات یک لندینگ پیج اشتباه به جای لندینگ پیج اصلی شما ایندکس می شود، چرا که دارای لینک های معتبرتری است و سیگنال ارتباط قوی تری را برای موتورهای جستجو ارسال می کند.

برای رفع این مشکل باید :

 • لینک های صفحات مورد نظرتان را مقایسه کنید و بررسی کنید که آیا صفحه لندینگ پیج اشتباه دارای بک لینک های با اعتبار بالا است یا خیر.
 • با سایت هایی که از آنها بک لینک دریافت کرده اید تماس بگیرید و از آنها بخواهید تا لینک دهی خود را اصلاح کنند و به صفحه درست لینک بدهند.
 • سعی کنید برای لندینگ پیج مد نظرتان، بک لینک های معتبر و طبیعی و با کیفیت کسب کنید.

 

14. لینک های خروجی (Outbound Links)

لینک های خروجی ای که به صفحات لندینگ پیج اشتباه شما داده شده است، باعث می شوند که در ایندکس سازی و رتبه بندی موتورهای جستجو، باعث رشد لندینگ پیج اشتباه شما شوند و لندینگ پیج اصلی و مد نظر شما، رشد نداشته باشد.

 

15. لینک های داخلی (Internal Links)

وقتی چندین صفحه یک موضوع یا یک کلمه کلیدی را مورد هدف قرار می دهند، لینک های داخلی شما از ارزش کمتری برخوردار می شوند و موتورهای جستجو نمی توانند مناسب ترین صفحه را برای موضوع مد نظر شما تعیین کنند. این یکی از بارزترین دلایل رتبه بندی صفحات اشتباه است.

چطور باید این مشکل را رفع کنیم :

می توانید لینک های داخلی خود را به سادگی اصلاح کنید و به صفحه لندینگ پیج اصلی خود لینک بدهید.

 

Canonicalize

اگر چند صفحه با محتوای تقریبا یکسان دارید، از کد rel = canonical در صفحات خود استفاده کنید که به موتورهای جستجو بگویید کدام یک از صفحات یکسان شما، از بقیه اهمیت بیشتری دارد. استفاده از کنونیکال، از داشتن محتوای تکراری جلوگیری می کند.

 

Noindex

صفحاتی وجود دارند که برای بازدیدکنندگان شما ارزشمند هستند، اما نیازی به ایندکس شدن آنها در موتورهای جستجو ندارید. به طور مثال دسته بندی بخش وبلاگ سایت شما.

برای اینکه از ایندکس این صفحات در موتورهای جستجو جلوگیری کنید، کافی است از متاتگ Noindex در HTML خود استفاده کنید.

 

حذف صفحات بدون کاربرد

خیلی باید یک صفحه بی ارزش باشد که کار به اینجا برسد که بخواهید آن را حذف کنید. اما اگر فکر می کنید صفحه ای که کاملا بی ارزش است و بازدیدهای شما را به سمت خود جلب می کند، باید آن را حذف کنید.

قبل از این کار مطمئن شوید به آن صفحه بک لینک مهمی داده نشده و لینک های داخلی شما به آن مربوط نیستند. پس از حذف آن هم، با استفاده از ریدایرکت 301، آدرس آن را به یکی از مطالب مرتبط منتقل کنید تا بازدیدهای شما از بین نروند.

 

 

منبع مطلب : How to Make the Right Landing Page Rank: A Complete SEO Checklist نوشته شده توسط ترجمه و ویرایش توسط روشا وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *