16 دلیل اهمیت شبکه های اجتماعی برای کسب و کار

16 دلیل اهمیت شبکه های اجتماعی برای کسب و کار

ما با شما تماس می گیریم

ما با شما تماس می گیریم

لطفا امتیاز دهید

دانستن اهمیت شبکه های اجتماعی نقش خاصی در آگاهی از نام تجاری ایفا می کنند. شبکه های اجتماعی از یک طرف می توانند بر قیف های بازاریابی و فروش شما تأثیر بگذارند و از طرف دیگر به ایجاد اعتبار و شهرت برند، اطلاع از توسعه محصول ارائه خدمات به مشتریان و موارد دیگر کمک کند.

دلایل زیادی وجود دارد که شبکه های اجتماعی برای کسب و کار شما با اهمیت است و بیشتر از آنچه تصور آن را بکنید بر برند شما و آینده آن اثر گذار است. قبل از شروع برنامه ریزی برای تولید و ارسال محتوا در طول هفته و نیز انتخاب پلتفرم مورد نظر، بهتر است ابتدا حوزه هایی که شبکه های اجتماعی برای کسب و کار شما مهم است شناسایی کنید. کار کردن با معیارهای عینی استفاده از روش های مختلف و توجه به این موضوع که چرا در وهله اول از شبکه های اجتماعی استفاده می کنید، به شما در یافتن استراتژی و ترکیب مناسب آن با سایر روش ها کمک خواهد کرد.

شبکه های اجتماعی نقش خاصی در آگاهی از نام تجاری ایفا می کنند. شبکه های اجتماعی از یک طرف می توانند بر قیف های بازاریابی و فروش شما تأثیر بگذارند و از طرف دیگر به ایجاد اعتبار و شهرت برند، اطلاع از توسعه محصول، ارائه خدمات به مشتریان و موارد دیگر کمک کند.

در ادامه به بررسی دلایل اهمیت شبکه های اجتماعی برای هر کسب و کاری خواهیم پرداخت.

 

 

1. رشد

منظور از شبکه های اجتماعی چیست؟ آیا تا به حال در مورد کارکرد های آن فکر کرده اید؟

اگر پاسخ شما منفی است، این مرحله اول برای ورود به این عرصه است. پاسخ های احتمالی که می توان به این سوال داد را باید در افزایش مخاطبان، افزایش ترافیک و مشارکت در اهداف تجاری جستجو کرد. اغلب، ما متوجه می شویم که استراتژی هایی که در زمینه شبکه های اجتماعی اتخاذ می شود، بیشتر تاکتیکی هستند و منجر به رویکردی می شوند که از اهداف کلی جدا نیست.

بسته به اهدافی که در زمینه ایجاد آگاهی، تقویت مشارکت و افزایش نرخ تبدیل مشخص کرده اید، معمولا این KPI ها هستند که می توانند بر اساس اهداف رشد تعیین شوند. رشد اجتماعی همیشه ایده خوبی به نظر می رسد. تمرکز بر آنچه که در آن موفق هستیم، چگونگی اندازه گیری و چرایی انجام آن، مهمترین جنبه هایی است که باید هنگام تدوین استراتژی کسب و کار در نظر گرفته شوند.

رشد شبکه های اجتماعی

استراتژی هایی که در زمینه شبکه های اجتماعی اتخاذ می شود، بیشتر تاکتیکی هستند و منجر به رویکردی می شوند که از اهداف کلی جدا نیست.

 

2. هدایت ترافیک

با توجه به اینکه یکی از اهداف ما هدایت ترافیک به سمت وب سایت است، شبکه های اجتماعی یک ابزار دیجیتالی عالی برای این کار به شمار می روند. در مشارکت هایی که در قالب شبکه های اجتماعی اتفاق می افتد، ارزش زیادی نهفته است. به همین دلیل در یک برهه یا مقطع زمانی خاص، ما مایل هستیم تا کاربران به وب سایت ما مراجعه کرده و با آن ارتباط برقرار کنند.

راه های زیادی برای هدایت ترافیک به محتوا و جذب مخاطبان به وب سایت وجود دارد. مانند دیگر تاکتیک ها و کانال های مبتنی بر محتوا، با استفاده از شبکه های اجتماعی خواهید توانست ترافیک وب سایت را افزایش دهید و با مخاطبان خود بیشتر در ارتباط باشید؛ تا آنها را درون زنجیره خلق ارزش خود وارد کرده و به اهداف مورد نظر خود نزدیک شوید.

هدایت ترافیک

شبکه های اجتماعی یک ابزار دیجیتالی عالی برای هدایت ترافیک به سمت وب سایت به شمار می روند.

 

3. پشتیبانی از مشتریان و اطلاع رسانی

فراتر از اهداف بازاریابی، شبکه های اجتماعی به ما این امکان را می دهند تا به گونه ای با مشتریان و مخاطبان خود ارتباط برقرار کنیم که در کانال های دیگر به راحتی قادر به انجام آن نبودیم. مطمئناً، می توانیم به کسانی که اشتراک ایمیل ما را دریافت کرده اند، محتوای مورد نظر خود را ارسال کنیم. این در حالی است که در فضای واقعی جامعه اگر بخواهیم ارتباطی را پرورش دهیم، باید به دنبال ارتباطات دو طرفه باشیم که نیازمند صبر و زمان زیاد هستند.

در نتیجه شبکه های اجتماعی بهترین کانال برای ارتباط با مخاطبان هستند؛ حتی اگر ما در مورد پشتیبانی اجتماعی برای مشتریان راهکاری نداشته باشیم. اما آگاهی این مشتریان هستند که با بازخورد های خود مشکلات را به ما گوشزد می کنند. اما شما نباید غافلگیر شوید و منتظر بازخورد ها بمانید. در صورت لزوم از شبکه های اجتماعی برای پشتیبانی مشتری و حل مشکلات آن ها استفاده کنید. شما حتی می توانید از طریق فعالیت های خیریه یا سایر مواردی که می توان از طریق آن با مخاطبان روابط عمیق تری ایجاد کرد، ارتباط خود را تقویت کنید.

پشتیبانی از مشتریان و اطلاع رسانی

شبکه های اجتماعی به ما این امکان را می دهند تا به گونه ای با مشتریان و مخاطبان خود ارتباط برقرار کنیم که در کانال های دیگر به راحتی قادر به انجام آن نبودیم.

 

4. مدیریت شهرت

بسیاری از سایت ها به ویژه آن هایی که در حوزه مشاغل B2C مشغول به فعالیت هستند، به بررسی وب سایت ها و رتبه بندی مشاغل می پردازند. اگر می خواهید بدانید که مخاطبان شما از کدام شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و نظراشان درباره کسب و کار شما چیست؛ می توانید از فرصت استفاده از نظرات به نفع خود استفاده کنید.

از سوی دیگر شما باید به نظرات منفی نیز پاسخ دهید و به طور حرفه ای به آنها رسیدگی کنید. برای اینکه شهرتی که شرکت شما شایسته آن است به دست آورید، باید وقتی را برای پاسخگویی به درخواست های مشتریان اختصاص دهید.

مدیریت شهرت

بسیاری از سایت ها به ویژه آن هایی که در حوزه مشاغل B2C مشغول به فعالیت هستند، به بررسی وب سایت ها و رتبه بندی مشاغل می پردازند.

 

5. روابط عمومی

شبکه های اجتماعی وسیله مناسبی برای انتشار اخبار و پیام های مهم شرکت برای مخاطبان است. برای مثال لینکداین امکان ارتباطات حرفه ای تر را با صاحبان مشاغل و افراد جویای کار فراهم می آورد. علاوه بر ایجاد ارتباط با مخاطبان، با استفاده از شبکه های اجتماعی می توان اخبار مثبت را درباره آنچه که فراتر از از سود دهی انجام می دهید، به مشتریان و سهامداران منتقل کنید.

گسترش نشاط و به دست آوردن حسن نیت در شبکه های اجتماعی اغلب بیشترین جذب مخاطبان را به همراه دارد؛ که به نوبه خود می تواند تعداد مخاطبان را در طول زمان افزایش دهد و بر فید ها تاثیر گذار باشد. تأثیرات اجتماعی و اثر آن بر تقویت روابط عمومی را نادیده نگیرید. با توجه به تغییرات فیسبوک در زمینه فیلتر کردن محتوای تبلیغاتی از طریق اخبار ارگانیک، در می یابیم که محتوای هایی با مضامین روابط عمومی به دلیل نرخ مشارکت بالاتر، بهتر عمل می کند.

روابط عمومی

شبکه های اجتماعی وسیله مناسبی برای انتشار اخبار و پیام های مهم شرکت برای مخاطبان است.

 

6. دیده شدن

هنگامی که درباره شبکه های اجتماعی فکر می کنیم، اولین چیزی که به عنوان یک کارآفرین به ذهنمان خطور می کند، محتوا، تبلیغات و راه های افزایش مخاطبان است. همه این موارد عالی هستند؛ اما فراموش نکنید که اجتماعات گوناگون مکانی برای دیده شدن است.

از برخی جهات، فیس بوک مانند یک موتور جستجو عمل می کند و افراد چیزهایی را در آن جستجو می کنند. کسانی که به دنبال محتوا، موضوعات، گفتگو ها و موارد دیگر هستند، می توانند مشخصات، یا صفحه شما را به راحتی پیدا کنند.

مطمئن شوید که حضوری همیشگی و به روز دارید و محتوای لازم را در جزئیات صفحه خود بارگذاری می کنید. بهتر است از محتوای سنجاق شده و مواردی که در اولین بازدید برای مخاطب به نمایش در می آید به خوبی مراقبت کنید. باید از میزان حضور خود در شبکه های اجتماعی آگاه باشید. به بهینه سازی های توجه کنید و آن را بخشی از استراتژی شبکه های اجتماعی قرار دهید. مواردی مانند اطلاعات مکانی و زمانی و موارد دیگر بر نتایج جستجوی محلی و فراتر از آن (مانند: Google Maps) تأثیر می گذارد.

دیده شدن در شبکه های اجتماعی

به بهینه سازی ها توجه کنید و آن را بخشی از استراتژی شبکه های اجتماعی قرار دهید.

 

7. جستجوی محلی

الگوریتم و اکوسیستم جستجوی محلی چیزی فراتر از اطلاعات تأیید شده در قابلیت کسب و کار من (گوگل) و سایر پلتفرم هایی است که از نقشه های محلی استفاده می کنند. در واقع جستجوی محلی بخشی از نگاه بیرونی دایرکتوری ها نسبت به شبکه های اجتماعی است. اطلاعات مربوط به مکان و ویژگی های صفحات و نمایه های اجتماعی در وضعیت و رتبه جستجوی محلی تأثیر می گذارد.

مزایایی که یک صفحه اجتماعی بهینه سازی شده دارد، بسیار فراتر از امکاناتی است که شبکه های اجتماعی در اختیار شما قرار می دهند و آن ویژگی ها به جستجوی محلی نیز تعمیم پیدا می کند. باید توجه داشته باشید که این جنبه کم ارزش تلقی نشود.

جستجوی محلی با شبکه های اجتماعی

مزایایی که یک صفحه اجتماعی بهینه سازی شده دارد، بسیار فراتر از امکاناتی است که شبکه های اجتماعی در اختیار شما قرار می دهند.

 

8. سئو

اطلاعات زیاد و بعضا نادرستی در مورد تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو وجود دارد. صرف نظر از بحث های هایی که پیرامون این مسئله در جریان است، اینکه آیا سیگنال هایی مستقیماً در الگوریتم های موتورهای جستجو ایجاد شده اند که به شبکه های اجتماعی در کسب رتبه های برتر کمک می کند، جای سوال دارد.

در بازاریابی دیجیتال اتفاق نظر وجود دارد که اگر تکنیک های سئو جزئی از استراتژی شما است، باید به شبکه های اجتماعی به شکل ویژه ای توجه داشته باشید. ایجاد پیوند بین وب سایت ها و حساب های کاربری در شبکه های اجتماعی امری ضروری به نظر می رسد. فراتر از آن، ایجاد فید هایی برای ورود محتوا به وب سایت ها و داشتن پیوند به صفحات اجتماعی مهم است. اکیدا توصیه می شود که برای رقابت در فضای مدرن کسب و کار، برنامه ای مدون برای تولید محتوا و جذب مشارکت بیشتر در شبکه های اجتماعی تهیه کنید.

سئو با شبکه های اجتماعی

ایجاد پیوند بین وب سایت ها و حساب های کاربری در شبکه های اجتماعی امری ضروری به نظر می رسد.

 

9. توسعه قیف بازاریابی

شبکه های اجتماعی می توانند بر سطوح مختلف قیف بازاریابی شما تأثیر بگذارند. اغلب شبکه های اجتماعی به عنوان راهی برای ایجاد آگاهی در نظر گرفته می شود؛ اما می توان از آن به عنوان فرصتی برای پیاده سازی استراتژی های بازاریابی یاد کرد. همانند استراتژی هایی که برای انتخاب کلمه کلیدی در نظر می گیرید، می توان استراتژی های مختلف محتوا را برای مخاطبین، ترسیم کنید.

داشتن محتوا و راه هایی برای جلب مشارکت کسانی که هنوز از برند شما آگاهی ندارند یا مشتری بالقوه هستند، از اهمیت خاصی برخوردار است. هنگامی که مخاطبان خود را جذب کرده اید و به طور مداوم محتوای عالی را در اختیار آنها قرار می دهید، می توانید آگاهی آنها را نسبت به کالا یا خدمات خود عمیق تر کنید. یکی از اثرات جانبی این جذب مخاطب، ترافیکی است که به سایت خود هدایت می کنید. از ایجاد قیف بازاریابی و هدف گذاری مجدد در برنامه های مربوط به شبکه های اجتماعی خود نهراسید که در طی زمان نهایتا به تقاضای فعال تبدیل خواهند شد.

توسعه قیف بازاریابی

از ایجاد قیف بازاریابی و هدف گذاری مجدد در برنامه های مربوط به شبکه های اجتماعی خود نهراسید که در طی زمان نهایتا به تقاضای فعال تبدیل خواهند شد.

 

10. بازاریابی چابک

در حالی که هنوز سرمایه گذاری های زیادی در زمینه محتوا، کتاب های فیزیکی و الکترونیکی و مطالعات تحقیقاتی انجام می شود، بازاریابی چابک به عنوان یک رویکرد ضروری در هدایت کسب و کار ظاهر شده است.

بازاریابی چابک شامل سرمایه گذاری بر روی محتوای کوچک و آزمایش سریع آن است تا از طریق آن بتوان میزان موفقیت محتوای بزرگتر را تخمین زد. به جای سرمایه گذاری در بلند مدت و صرف هزینه های زیاد در محتوای بزرگ، می توان از پروژه های کوچکتر برای بررسی نحوه واکنش مخاطبان استفاده کرد و از این اطلاعات برای هدایت مستمر سرمایه گذاری ها در محتوا استفاده کنید. شبکه های اجتماعی مکان مناسبی برای آزمودن محتوا، ایده ها و قضاوت در مورد علاقه و تعامل افراد است.

بازاریابی چابک

بازاریابی چابک شامل سرمایه گذاری بر روی محتوای کوچک و آزمایش سریع آن است تا از طریق آن بتوان میزان موفقیت محتوای بزرگتر را تخمین زد.

 

11. آینده نگری

در مقایسه با سایر کانال های بازاریابی دیجیتال، شبکه های اجتماعی می توانند نوع متفاوتی از دسترسی ها را به کاربران ارائه دهند. بازاریابی ایمیلی محدود به مخاطبان فعلی ما است مگر اینکه ما لیستی از مشتریان بالقوه و بالفعل تهیه کنیم. شبکه های اجتماعی این فرصت را برای شما فراهم می آورند که به صورت ارگانیک در برخورد با مخاطبان ارجاع بیشتری دریافت کنید.

وقتی مخاطبان با محتوای شما درگیر می شوند آن را در فیدهای مربوط به حساب کاربری خود، نمایش خواهند داد. علاوه بر این، گزینه های زیادی برای حمایت از محتوا و تبلیغات وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا شبکه های گسترده ای از دنبال کنندگان را هدف قرار دهید و کمپین های تبلیغاتی مبتنی بر علاقه و ساختار جمعیتی کاربران، راه اندازی کنید. از طریق قابلیت های تبلیغاتی که در سایت هایی مانند لینکداین، فیس بوک و اینستاگرام وجود دارد، می توان مخاطبان احتمالی را شناسایی کرد؛ به شکلی که در سایر کانال ها امکان پذیر نیست.

آینده نگری شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی این فرصت را برای شما فراهم می آورند که به صورت ارگانیک در برخورد با مخاطبان ارجاع بیشتری دریافت کنید.

 

12. رهبری اندیشه

اگر یکی از اهداف شما ایجاد رهبری فکری در طول زمان است، شبکه های اجتماعی می توانند در این راه به شما کمک کنند. اغلب محتواهایی که ما تولید می کنیم به احتمال زیاد در وب سایت خود ما منتشر می شود تا ما را به عنوان رهبر صنعت به مخاطبانمان معرفی کند. اما اگر این محتوا ها را تنها در سایت خود منتشر کنیم، اینطور به نظر می رسد که فقط در مورد خودمان صحبت می کنیم.

وقتی از شبکه های اجتماعی برای دستیابی به اهداف بازاریابی، ارتباط با مخاطبین و یافتن راه هایی برای تقویت محتوا استفاده می کنیم، به مخاطبانمان اجازه می دهیم کیفیت محتوا و جایگاه موردنظر خود را در صنعت تعیین کنند.

رهبری اندیشه

اگر یکی از اهداف شما ایجاد رهبری فکری در طول زمان است، شبکه های اجتماعی می توانند در این راه به شما کمک کنند.

 

13. تبلیغ محتوا

شاید از جهاتی بتوان از رهبری فکری، به طور گسترده تری استفاده کرد. رهبری فکری در حال ایجاد موقعیت اعتماد و اقتدار در بین ایده پردازان است. هنگامی که ما به خواسته های مخاطبان خود توجه داشته باشیم و با آنچه می خواهیم مخاطبان ما با آن درگیر باشند همسو شویم، قادر خواهیم بود محتوا را برای اهداف مورد نظر خود تبلیغ کنیم.

ما می توانیم محتوایی را که نیازهای خاص را برآورده می کند، دعوت به عمل را تشویق می کند و باعث مشارکت افراد در سطوح مختلف می شود، تبلیغ کنیم. فارغ از اهداف تبلیغات اعم از فروش، یا حتی اهداف خیرخواهانه، ما این فرصت را داریم که محتوای انتخابی خود را برای مخاطبان و فراتر از آن تبلیغ کنیم.

تبلیغ محتوا

فارغ از اهداف تبلیغات اعم از فروش، یا حتی اهداف خیرخواهانه، ما این فرصت را داریم که محتوای انتخابی خود را برای مخاطبان و فراتر از آن تبلیغ کنیم.

 

14. ایده هایی برای تولید محتوا از سوی مخاطبان

استفاده از محتوای مشتری محور می تواند به غنای سایت ما کمک کند. ممکن است تولید محتوای مشتری محور در یک تالار گفتمان انجام شود (با فرض مثبت بودن همه چیز در مورد نام تجاری، محصولات و خدمات شما) یا سایر بستر های ارتباطی. برای ایجاد ایده در نقشه راه محتوای خود، می توانید تحقیقات و نظرسنجی ها استفاده کنید تا به نیازمندی های متداول مخاطبان خود بپردازید.

با استفاده از گروه بندی می توان بر روی موضوعات خاصی تمرکز کنید که بر اساس پاسخ ها و احساسات مخاطبان دریافت می کنید. برای ایجاد ساختار پرسش و پاسخ و جذب ایده های مخاطبان، مطمئن شوید که یک مسیر دو طرفه برای ارتباط دارید و به نیاز های آنها توجه کرده اید. نیاز مخاطبان چیزی نیست که شما در خیالات خود تصور می کنید، پس باید در جستجوی آن باشید.

ایده هایی برای تولید محتوا از سوی مخاطبان

استفاده از محتوای مشتری محور می تواند به غنای سایت ما کمک کند.

 

15. کسب بینش در صنعتی که در آن فعالیت می کنید

علاوه بر تمرکز بر روی جلب توجه، مشارکت و نرخ ROI بیشتر، شما باید در شبکه های اجتماعی چیزهای زیادی بشنوید و بیاموزید. برای کسب بینش از محیط پیرامونی می بایست نظارت مستمری بر رقبا داشته باشید. استفاده از ابزارهای گوش دادن اجتماعی برای اطلاع از تغییرات در سلیقه مخاطبان و حفظ تعامل دو طرفه با آن ها می تواند بسیار راهگشا باشد. این بینش ها می توانند استراتژی را پیشنهاد دهد، که الهام بخش شما در تولید محتوا خواهد بود و در تصمیم گیری برای تولید محصول مورد نظر مشتریان کمک کنند.

کسب بینش

علاوه بر تمرکز بر روی جلب توجه، مشارکت و نرخ ROI بیشتر، شما باید در شبکه های اجتماعی چیزهای زیادی بشنوید و بیاموزید.

 

16. استخدام

محتوای شما برای جویندگان کار بسیار با اهمیت است. لینکداین یکی از بهترین ابزار هایی است که برای این منظور توسعه پیدا کرده است. فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی نیز برای نشان دادن فرهنگ شرکت، به کسانی که به دنبال پیوستن به سازمان شما هستند، می تواند مفید واقع شود.

از آنجا که موقعیت های شغلی در سازمان ها محبوب هستند، آگهی های شغلی ارزش سرمایه گذاری در لینکداین را دارند. با این حال، اگر قصد دارید تنها به افراد موجود متکی باشد و در تبلیغات خود از نامزد های ایده آل خود برای جایگاه های شغلی دعوت نکنید، ممکن است افرادی را که می خواهید استخدام کنید از دست بدهید.

استخدام

شما می توانید با تولید محتوا و انتشار آن در شبکه های اجتماعی، در راستای جذب نیروی متخصص و کارآمد مورد نظر خود گام بردارید.

 

نتیجه گیری

با بررسی دلایل اهمیت شبکه های اجتماعی در رشد کسب و کار ها، در می یابیم که چرا شبکه های اجتماعی جزئی جدایی ناپذیر از استراتژی های کسب و کار هستند. در شبکه های اجتماعی فرصت هایی فراتر از پست های ارگانیکی که در طول هفته منتشر می شود، وجود دارد.

این ابزار راه هایی برای ارتباط دو طرفه و بازخورد مستقیم در اختیار شما قرار می دهد. شما می توانید بر سایر کانال های بازاریابی دیجیتال نیز اثر گذار باشید و یک موقعیت رهبری در صنعت خود کسب کنید. مهم نیست که کسب و کار شما بزرگ باشد یا کوچک شبکه های اجتماعی باید جایگاه ویژه خود را استراتژی های بازاریابی شما پیدا کنند؛ که این تأثیرات بالقوه زیادی در پیشبرد اهداف آنلاین و کسب و کار شما دارد.

 

 

منبع مطلب : 16 Reasons Why Social Media Is Important To Your Company نوشته شده توسط ترجمه و اصلاح توسط روشا وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *