Search
Close this search box.

چگونه لینک های داخلی شکسته را پیدا و رفع کنیم؟

ما با شما تماس می گیریم

ما با شما تماس می گیریم

لطفا امتیاز دهید

پیدا کردن و اصلاح لینک های داخلی چه کاری می تواند برای سئوی وب سایت شما انجام دهد؟ یاد بگیرید که چرا لینک های داخلی شکسته اهمیت دارند و برای یافتن و رفع آنها چه کاری باید انجام دهیم؟

اگر یک وب سایت را مدیریت می کنید، مهم است که به طور منظم لینک های داخلی خراب را بررسی کنید. لینک های داخلی خراب و شکسته می توانند بازدیدکنندگان وب سایت شما را نا امید کرده و باعث ترک سایت شما شوند. آنها همچنین می توانند به بهینه سازی موتور جستجو (سئو) وب سایت شما آسیب بزنند.

اما نگران نباش راه هایی وجود دارد که می توانید به راحتی این لینک های خراب را پیدا و آنها را درست کنید. این کار کمی زمان بر است، اما در طولانی مدت هم برای کاربرانی که به وب سایت شما سر می زنند و هم برای افزایش کیفیت سایت شما بسیار مهم هستند.

 

چرا لینک های داخلی وب سایت مهم هستند؟

لینک های داخلی بخش مهمی از سئو هستند زیرا به موتورهای جستجو کمک می کنند تا ساختار وب سایت شما را درک کنند. آنها همچنین به کاربران کمک می کنند تا در وب سایت شما حرکت کنند و اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنند.

علاوه بر این، گوگل گفته است که ساختار لینک داخلی یک عامل رتبه بندی حیاتی است. بنابراین اگر به لینک های داخلی وب سایت خود توجه نمی کنید، ممکن است ترافیک ارزشمند موتورهای جستجو مانند گوگل را از دست بدهید.

 

لینک داخلی شکسته چیست؟

لینک داخلی شکسته پیوندی است که به یکی از صفحات داخلی شما اشاره می کند که وجود ندارد.

این ممکن است به دلایل زیادی رخ دهد :

 • صفحه حذف شده است.
 • صفحه منتقل شد و پیوند به روز نشد.
 • یک اشتباه تایپی در URL وجود دارد.
 • لینک به صفحه اشتباهی اشاره می کند.

 

لینک های داخلی شکسته می تواند چندین عواقب منفی برای وب سایت شما داشته باشد، از جمله :

 • نا امید کردن بازدیدکنندگان : اگر کاربر روی یک لینک خراب کلیک کند، به صفحه خطای 404 می رود. این می تواند باعث شود که آنها وب سایت شما را ترک کنند و اطلاعات مورد نیاز خود را در سایت دیگری جستجو کنند.
 • سئوی با تاثیر منفی : لینک های داخلی به موتورهای جستجو کمک می کند تا ساختار وب سایت شما را درک کنند. اگر تعداد زیادی لینک داخلی شکسته دارید، می تواند بر سئوی وب سایت شما تاثیر منفی بگذارد.
 • ترافیک از دست رفته وب سایت : اگر موتورهای جستجو به دلیل وجود لینک های شکسته نتوانند وب سایت شما را به درستی بررسی کنند، می توانید ترافیک ارزشمند خود را از دست بدهید.

 

چگونه با لینک های شکسته مواجه شویم؟

دلایل زیادی وجود دارد که لینک های داخلی شکسته می توانند به وب سایت شما ختم شوند. حتی ممکن است لینکی که مدت ها پیش به یکی از صفحاتتان داده اید از اول خراب بوده باشد و شما متوجه آن نشده باشید.

حتی ممکن است لینک ها در ابتدا درست بوده باشند اما به دلیل تغییری که شما یا شخص دیگری که در وب سایت خود ایجاد کرده اید متوقف شده باشند.

 

URL یک صفحه را تغییر داده اید.

اگر تا به حال URL صفحه ای را در وب سایت خود تغییر داده باشید، هر لینک داخلی ای که با آن URL قدیمی اشاره می کند اکنون خراب خواهد شد.

برای مثال : فرض کنید صفحه با URL : https://example.com/our-services تغییر دهید.

هر لینک داخلی که به URL قدیمی اشاره می کند شکسته می شود زیرا هنوز به آدرس قدیمی صفحه اشاره می کند.

هر لینکی که به https://example.com/services اشاره می کند باید برای اشاره به URL جدید، https://example.com/our-services به روز شود. هنگام ایجاد پیوند، URL را اشتباه وارد کرده اید.

 

هنگام ایجاد لینک، URL را اشتباه وارد کرده اید.

این ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، مانند :

 • شما URL صفحه ای را که به آن پیوند می دهید اشتباه نوشتید.
 • شما فراموش کرده اید که بخش “https://” یا “http://” URL را وارد کنید.
 • شما یک فضای اضافی در URL اضافه کردید.

همه ی این اشتباهات کوچک می توانند باعث شکستگی لینک ها شوند. هنگام ایجاد لینک، همیشه کار خود را دوباره بررسی تا مطمئن شوید که از URL صحیح استفاده می کنید.

بی دقتی ها یکی از دلایل رایج شکستن لینک های داخلی هستند.

در هر صورت، اگر سایت شما دارای تعداد زیادی لینک داخلی شکسته است، باید در اسرع وقت آنها را اصلاح کنید.

 

صفحه ای که به آن لینک می دهید، حذف شده است.

اگر به صفحه ای لینک می دهید که دیگر وجود ندارد، آن لینک شکسته خواهد شد.

این مسئله ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، مانند :

 • صفحه اصلا ایجاد نشده است.
 • صفحه به طور تصادفی حذف شده است.
 • صفحه به عمد حذف شده اما با صفحه جدیدی جایگزین نشده است.

 

لینک ها به انواع خاصی از محتوا اشاره دارد.

برخی از انواع محتواها اغلب حذف می شوند یا به مکان های دیگر در وب سایت منتقل می شوند.

این موارد می توانند شامل موارد زیر باشند :

 • فایل های PDF
 • تصاویر
 • فیلم ها
 • فایل های صوتی

 

اگر در مطلب خود به هر یک از موارد بالا لینک داده باشید، در صورت حذف یا انتقال آنها، لینک شما خراب می شود.

همچنین در نظر داشته باشید که اگر اخیرا ساختار URL وب سایت خود را به روز کرده اید، URL های قدیمی دیگر کار نمی کنند. این مسئله می تواند باعث شکستگی لینک ها شود زیرا URL های جدید با آدرس های قبلی متفاوت است. به عنوان مثال، فرض کنید وب سایت شما دارای ساختارهای شبیه زیر است :

 • https://example.com/services/service-1
 • https://example.com/services/service-2
 • https://example.com/services/service-3

 

اما پس از آن تصمیم گرفتید ساختار URL را به شکل زیر تغییر دهید :

 • https://example.com/our-services/service-1
 • https://example.com/our-services/service-2
 • https://example.com/our-services/service-3

 

هر پیوند قدیمی که به URL های قدیمی اشاره می کند اکنون شکسته خواهد شد. این به این دلیل است که ساختار URL جدید با ساختار قبلی متفاوت است. برای رفع این مشکل باید ریدایرکت هایی را از URL های قدیمی به آدرس های جدید تنظیم کنید.

 

چگونه لینک های داخلی شکسته را پیدا کنیم؟

لینک های داخلی شکسته

چند راه مختلف برای یافتن لینک های داخلی خراب در وب سایت شما وجود دارد. این روش ها شامل بررسی دستی لینک ها و استفاده از ابزارهای خودکار هستند. ما با روش دستی شروع می کنیم، چرا که ساده ترین راه است.

برای این روش باید تمام صفحات وب سایت خود را مرور کنید و همه ی لینک ها را بررسی کنید، از جمله لینک های موجود در منوی اصلی سایت، نوار کناری، فوتر و یا هر جای دیگری که لینکی وجود دارد. روی هر کدام از آنها کلیک کنید و ببینید که آن لینک درست کار می کند یا خیر.

همچنین می توانید از ابزار inspect در مرورگر گوگل کروم برای بررسی لینک های خراب استفاده کنید. روی هر صفحه در وب سایت خود کلیک راست کرده و inspect را انتخاب کنید. با این کار پنل inspect باز می شود.

سپس بر روی تب console کلیک کنید و صفحه را رفرش کنید. تمام خطاهای 404 لیست می شود. خطای 404 به این معنی است که صفحه پیدا نشد. این ابزارها وب سایت شما را کاوش می کنند و لینک ها را بررسی می کنند.

 

نحوه رفع خرابی لینک های داخلی

هنگامی که لینک های داخلی خراب در وب سایت خود را پیدا کردید، وقت آن است که آنها را درست کنید. در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

تغییر مسیر پیوند : اگر صفحه ای که لینک به آن اشاره دارد منتقل شده است، می توانید لینک را به صفحه جدید هدایت کنید. این کار اطمینان حاصل می کند که کاربران به صفحه مناسب می روند و به سئوی شما آسیب نمی رسانند.

پیوند را به روز کنید : اگر در URL اشتباه تایپی وجود دارد، یا اگر پیوند به صفحه اشتباهی اشاره می کند، می توانید آن را به روز کنید تا به صفحات درست اشاره کند. این مسئله به بهبودی سئوی وب سایت شما کمک می کند.

حذف پیوند : در برخی موارد، بهتر است لینک شکسته را از وب سایت خود حذف کنید. این معمولا در صورتی است که صفحه لینک شده حذف شده باشد و دیگر در دسترس نباشد.

 

 

منبع مطلب : How To Find And Fix Broken Internal Links نوشته شده توسط ترجمه شده توسط روشا وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *