Search
Close this search box.

10 مورد از مزایای بازاریابی محتوا

10 مورد از مزایای بازاریابی محتوا

ما با شما تماس می گیریم

ما با شما تماس می گیریم

لطفا امتیاز دهید

بازاریابی محتوا (Content Marketing) بخش اصلی در استراتژی بازاریابی هر کسب و کاری محسوب می شود. هنگامی که بازاریابی محتوا به درستی انجام می شود که از ایده ها و استراتژی اولیه، تا زمان، منابع و توزیع آن ها، به درستی صورت گیرد. در این مطلب 10 مورد از مزایای بازاریابی محتوا برای برای کسب و کار شما آورده شده است.

 

بازاریابی محتوا بخش کلیدی در استراتژی بازاریابی هر کسب و کاری محسوب می شود. در مورد محبوبیت بازاریابی محتوا در میان بازاریابان B2C و B2B تردیدی وجود ندارد. تقریباً هر روزه صاحبان مشاغل با مصرف کنندگان از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی در ارتباط هستند و پیام هایی حاوی متن، تصویر، صدا و ویدئو برای آن ها ارسال می کنند. در این مطلب 10 مورد از مزایای بازاریابی محتوا برای برای کسب و کار شما آورده شده است.

 

محتوا همه جا حضور دارد

ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که آیا بازاریابی محتوا استراتژی مناسبی برای کسب و کار شما است یا خیر. هنگامی که بازاریابی محتوا به درستی انجام می شود که از ایده ها و استراتژی اولیه، تا زمان، منابع و توزیع آن ها، به درستی صورت گیرد. شناسایی مخاطبان و ارائه محتوایی که از هر لحاظ مناسب نیاز های آن ها باشد کاری زمانبر است. هنوز برخی از بازاریابان توانایی محتوا در بازده سرمایه گذاری ها را زیر سوال می برند یا نمی دانند چگونه می توان ارزش آن را اندازه گیری کرد.

اهمیت تولید محتوا

هنگامی که بازاریابی محتوا به درستی انجام می شود که از ایده ها و استراتژی اولیه، تا زمان ، منابع و توزیع آن ها، به درستی صورت گیرد.

 

1. بازاریابی محتوا مرجع جستجوی ارگانیک است

یکی از دلایل اصلی برای اتخاذ استراتژی بازاریابی محتوا و تولید محتوایی مشتری محور که کاربران با میل خود آن را به اشتراک بگذارند؛ کلمات کلیدی و عباراتی است که سازمان شما می خواهد در موتورهای جستجو مانند گوگل پیدا شود. حفظ محتوای معتبر یک اصل اساسی در رتبه بندی موتورهای جستجو است. محتوا باید تخصص، اعتبار و قابلیت اطمینان را در خود داشته باشد تا بتواند موقعیت های برتر در موتور های جستجو را کسب کند.

محتوای سازگار ، با کیفیت و مرتبط می تواند جایگاه شما را در نتایج جستجوی ارگانیک بهبود بخشد، که به نوبه خود باعث افزایش آگاهی نسبت به برند شما خواهد شد. البته تولید محتوای تخصصی در موضوعات مختلف، کار ساده ای نیست؛ اما با این حال، ارزش آن را دارد که در این راه قدم بردارید؛ زیرا مزایای طولانی مدت آن می تواند برای کسب و کار شما بسیار راهگشا باشد.

 

بازاریابی محتوا

محتوا باید تخصص، اعتبار و قابلیت اطمینان را در خود داشته باشد تا بتواند موقعیت های برتر در موتور های جستجو را کسب کند.

 

2. افزایش ترافیک ارگانیک

به زبان ساده، در بازاریابی محتوا، محتوایی که جایگاه بالاتری در موتور های جستجو دارد، کلیک های بیشتری را از سوی مخاطبانی که به دنبال پاسخ های رتبه بندی شده هستند، جذب می کند. علاوه بر این، از آنجا که این ترافیک مبتنی بر جستجوی مشتریان برای یافتن پاسخ نیازمندی هایشان است، محتوای هدفمند و مناسب که با فراخوان قوی برای اقدام همراه باشد، می تواند منجر به هدایت مشتریان به سمت خرید محصولات یا خدمات شما شود.

در بازاریابی محتوا، محتوایی که جایگاه بالاتری در موتور های جستجو دارد، کلیک های بیشتری را از سوی مخاطبانی که به دنبال پاسخ های رتبه بندی شده هستند، جذب می کند.

افزایش ترافیک ارگانیک

 

3. افزایش ترافیک ارجاع

محتواهای مرتبط، باکیفیت و دارای رتبه بالا در موتور های جستجو، به احتمال زیاد توجه رقبایی که به دنبال اطلاع رسانی بهتر به مخاطبان خود و یا ایجاد اعتبار از طریق ارتباط هستند، به خود جلب خواهد کرد. به این ترتیب، محتوای با کیفیت پیوندهای ورودی ارزشمندی را از وب سایت های ثالث و مرتبط به خود جذب می کند، که به سهم خود به اقتدار شما در حوزه ای که فعالیت می کنید، می افزاید.

جذب این پیوندها از منابع مرتبط، تأثیر دوگانه ای در افزایش ترافیک و قدرت کسب و کار شما دارد که می تواند بر جایگاه شما تأثیر مثبتی برجای گذارد. نکته که باید به آن توجه داشت این است که همه این موارد، با محتوایی که تولید می کنید، عملاً در هم تنیده شده اند.

افزایش ترافیک ارجاع

محتوای با کیفیت باعث جذب پیوندهای ورودی ارزشمندی از وب سایت های ثالث و مرتبط به وب سایت شما می شود.

 

4. مشارکت اجتماعی بیشتر

همانطور که پیشتر به آن اشاره شد، بازاریابی محتوا باید با هدف خواندن، پسندیده شدن و به اشتراک گذاری ایجاد شود. مورد دوم یعنی پسندیده شدن و به اشتراک گذاری، نشانه های اقتدار اجتماعی و اثبات اجتماعی شما نزد مخاطبان محسوب می شود. بدین منظور، تولیدکنندگان محتوا باید راه هایی را برای به اشتراک گذاری هر چه راحتتر محتوا در نظر بگیرند، تا خوانندگان بدون پیچیدگی خاصی محتوا را از طریق رسانه های اجتماعی یا سایر کانال های مرسوم به اشتراک بگذارند. علاوه بر این، تولید و توزیع محتوای با کیفیت بالا دو کانال مهم دیگر در بازاریابی محتوا به شمار می آید.

مصرف کنندگان امروزی و به ویژه کسانی که از نظر جمعیتی جز گروه جوان هستند، اغلب از رسانه های اجتماعی به ویژه اینستاگرام و تیک تاک برای حمایت از برند ها، محصولات و خدمات مورد علاقه و اعتماد خود استفاده می کنند. به دنبال این، دنبال کنندگان آنها نیز به احتمال زیاد از برند هایی که توسط دوستانشان انتخاب شده، خرید خواهند کرد.

همین اصل در مورد اینفلوئنسر ها و فالوورهای وفادار آنها نیز صادق است. اینفلوئنسرها اعتبار شخصی خود را دارند که باید از آن به هر شکلی حمایت کنند. به این ترتیب، آنها فقط با برندهایی کار می کنند که ارزش های مورد انتظار آنها را منعکس کند و محتوای با کیفیت و جذاب تولید می کند.

مشارکت اجتماعی بیشتر

بازاریابی محتوا باید با هدف خواندن، پسندیده شدن و به اشتراک گذاری ایجاد شود.

 

5. محتوای هدفمند در طول سفر مشتری

استراتژی هایی که در حوزه بازاریابی محتوا اتخاذ می شود به خوبی تعیین کننده نوع و چگونگی ارائه محتوا برای حمایت از مصرف کنندگان است. محتوای هدفمند برای هر مرحله از این سفر از آگاهی نسبت به محصولات گرفته، تا حفظ و حمایت از مصرف کننده، آنان را قادر می سازد تا هر مرحله را با اطمینان کامل پشت سر بگذارند و در عین حال، اعتماد طولانی مدت را نسبت به کسب و کار و نام تجاری شما ایجاد کند.

 

بازاریابی محتوا در واقع نوعی استراتژی رشد به حساب می آید. در اینجا چند روش مختلف وجود دارد که محرکی برای تولید محتوا به شمار می روند :

  • محتوای آگاهی محور : که عمدتاً برای آموزش کاربران طراحی شده و اولین قدم در هدایت آنها به وب سایت شما است. (به عنوان مثال : وبلاگ و پست های اجتماعی، اینفوگرافیک)
  • محتوای مشتری محور : شما را قادر می سازد تا به مخاطبان درک عمیق تری از پیشنهادات خاص خود ارائه دهید (به عنوان مثال : مطالعات موردی، وبینارها، بررسی ها).
  • محتوای تبدیلی : به مشتریان احتمالی شما کمک می کند تا تصمیم خود را برای انتخاب راه حل شما (محصول یا خدمت) پذیرش یا رد کنند. (به عنوان مثال : ارائه نسخه های آزمایشی از یک محصول، تست رایگان).
  • حفظ محتوا : این نوع از محتوا پیشنهادات شما را با ایجاد ارزش افزوده به صورت پیوسته تقویت کرده و از آن پشتیبانی می کند و به مشتریان شما این امکان را می دهد تا از انتخاب صحیح خود اطمینان حاصل کنند (به عنوان مثال: اسناد راهنما، خبرنامه های مشتری).
  • محتوای حمایتی : این نوع محتوا بیشتر در اختیار مشتریان دائمی قرار داده می شود و آنها را قادر می سازد تا پیشنهادات خود را با مشتریان بالقوه (از جمله درخواست های ارجاع ، توصیفات ، وبینار) به اشتراک بگذارند.

محتوای هدفمند در طول سفر مشتری

استراتژی هایی که در حوزه بازاریابی محتوا اتخاذ می شود به خوبی تعیین کننده نوع و چگونگی ارائه محتوا برای حمایت از مصرف کنندگان است.

 

6. رسیدن به نرخ تبدیل بالاتر

وقتی همه مزایای فوق درباره بازاریابی محتوا در نظر گرفته شود، مدیران تمایل بیشتری برای راه اندازی کمپین های بازاریابی محتوای با کیفیت از خود نشان خواهند داد. مشتریان دائمی و قابل اعتماد، بسیار بیشتر از کسانی که موقتاً تحت تأثیر تبلیغات و عناوین دهن پرکن  قرار گرفته اند، خرید می کنند.

در واقع مردم عموماً از برند های مورد اعتماد خود خرید می کنند و اعتماد به مرور از طریق محتوای معتبر و مرتبط ایجاد می شود. همانطور که گفته شد، دعوت به عمل و نهایتا خرید که در پست های وبلاگ، مقالات، فیلم ها و سایر مطالب شما گنجانده شده است، در تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل موثر خواهد بود.

رسیدن به نرخ تبدیل بالاتر

وقتی همه مزیت های بازاریابی محتوا در نظر گرفته شود، مدیران تمایل بیشتری برای راه اندازی کمپین های بازاریابی محتوای با کیفیت از خود نشان خواهند داد.

 

7. تولید محتوا در چند قالب مختلف

نکته جالب توجه در رابطه با بازاریابی محتوا این است که می توان محتوا را در قالب های مختلف برای به اشتراک گذاشتن تولید کرد و در پلتفرم های متعددی از آن استفاده کرد. بدین ترتیب می توان دسترسی بالقوه و آگاهی از نام تجاری را افزایش داد.

به عنوان مثال: یک مطالعه موردی می تواند در ابتدا به عنوان ترکیبی سنتی از متن، جداول و تصاویر ایجاد شود و برای انتشار در پلتفرمی خاصئ(اینستاگرام-فیسبوک) در قالب ویدیو، اینفوگرافیک، پست وبلاگ، پست اجتماعی، تبلیغات اجتماعی، پادکست یا قالب های رایج دیگر به اشتراک گذاشته شود. با ایجاد یک فرایند سیستماتیک برای استفاده مجدد از محتوا، باعث افزایش کارآیی و بازدهی در استفاده از منابع و نیز تأثیر مثبت بر نتیجه نهایی خواهد شد.

تولید محتوا در چند قالب مختلف

در بازاریابی محتوا می توان محتوا را در قالب های مختلف برای به اشتراک گذاری تولید کرد و در پلتفرم های متعددی از آن نمود.

 

8. استفاده از محتوای همیشه سبز

در حالی که ایجاد محتوای تازه و جدید چالش برانگیز و زمانبر است؛ اما استفاده از محتوای همیشه سبز می تواند به عنوان بخش مهمی از استراتژی بازاریابی محتوا در دستور کار قرار گیرد. در محتوای همیشه سبز مفاهیم اصلی ثابت می ماند و بروز رسانی هایی در بخش های دیگر صورت می گیرد. با گذشت زمان و تغییر شرایط، همیشه این پتانسیل وجود دارد که محتوای با ارزش خود را به روز کنید تا موضوعات مورد نظر را به شکل کارآمد تری منعکس کند.

در طول زمان برند ها باید قادر باشند به خوبی خود را با تغییرات محیطی و هنجارهای اجتماعی منطبق کنند. کسانی که این کار را با موفقیت انجام می دهند می توانند در زمان و منابع صرفه جویی کرده و از سوی دیگر از اعتماد و وفاداری مشتریان برخوردار شوند.

استفاده از محتوای همیشه سبز

محتوای همیشه سبز می تواند به عنوان بخش مهمی از استراتژی بازاریابی محتوا در دستور کار قرار گیرد.

 

9. داده های اصلی تحقیق

برای هر کسب و کار دسترسی به منابع منحصر به فرد درباره محصول، خدمات و یا داده های مشتری بخش مهمی از استراتژی بازاریابی محتوا را تشکیل می دهد. مزیت استفاده از این نوع داده ها این است که می توان از آنها برای تولید محتوای مفید و کاربردی مانند: اطلاعات تحقیقاتی، مطالعات موردی برای شرکا و سایر ذینفعان کلیدی استفاده کرد. از آنجایی که این داده ها برای هر سازمان منحصر بفرد است، می تواند به عامل متمایز کننده ای برای هر کسب و کار تبدیل شود. اگر از دیدگاه جستجوی ارگانیک به موضوع نگاه کنیم استفاده از این داده ها باعث می شود تا رقابت پذیری ما نسبت به رقبا تقویت شود.

داده های اصلی تحقیق

برای هر کسب و کار دسترسی به منابع منحصر به فرد درباره محصول، خدمات و یا داده های مشتری بخش مهمی از استراتژی بازاریابی محتوا را تشکیل می دهد.

 

10. صرفه جویی در هزینه بلند مدت

در حالی که هزینه کوتاه مدت تولید محتوا ممکن است نسبتاً بالا باشد، اما هزینه بلند مدت آن نسبت به سایر استراتژی های بازاریابی محتوا مانند: تبلیغات پولی نسبتاً پایین است. تولید و توزیع محتوا معمولاً با یک بار تلاش انجام می شود و همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم حتی گزینه های استفاده مجدد و قالب بندی های مختلف وجود دارد. از طرف دیگر هر استراتژی بازاریابی محتوا که اتخاذ شود بسته به سطح رقابت، به تعهد چند هفته ای و بودجه نسبتاً قابل توجهی برای آزمایش و بهینه سازی نیاز خواهد داشت.

صرفه جویی در هزینه بلند مدت

در حالی که هزینه کوتاه مدت تولید محتوا ممکن است نسبتاً بالا باشد، اما هزینه بلند مدت آن نسبت به سایر استراتژی های بازاریابی محتوا کمتر است.

 

در رابطه با تولید محتوا دیدگاه استراتژیک داشته باشید

ممکن است برخی از سازمان ها در حجم زیاد اقدام به تولید محتوا کنند و این کار را به صورت موقتی یا تصادفی انجام دهند. اما با توسعه یک استراتژی در بازاریابی محتوا می توانید، محتوایی تاثیر گذار تولید کنید و از مزایای ارائه شده در بالا بهرمند شوید. به هر حال ، فرض بر این است که ما در موضوعاتی که می خواهیم مشتریان ما را به خاطر آنها انتخاب کنند، صاحب اعتبار هستیم. در بیشتر موارد، تنها کافی است توجه و تمرکز کافی برای رهبری بازار را در دست بگیریم تا بتوانیم استراتژی های بازاریابی محتوا را به شکلی موثری پیاده سازی کنیم.

 

 

منبع مطلب : Top 10 Business Benefits Of Content Marketing نوشته شده توسط ترجمه و اصلاح توسط روشا وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *