Search
Close this search box.

انواع سئو

انواع سئو

ما با شما تماس می گیریم

ما با شما تماس می گیریم

5/5 - (1 امتیاز)

همانطور که می دانیم سئو یکی از مهمترین عواملی است که رتبه سایت را در گوگل افزایش می دهد و در نتیجه باعث بیشتر دیده شدن سایت می شود. سئو انواع مختلفی دارد، و زمانی که انواع سئو را بشناسیم و بدانیم استفاده از کدام نوع در افزایش بازدید و افزایش سئو سایت به ما کمک می کند.

 

معرفی انواع سئو :

1- سئوی داخلی

2- سئوی خارجی

3- سئوی کلاه سفید

4- سئوی کلاه سیاه

5- سئوی کلاه خاکستری

6- سئوی منفی

 

1. سئو داخلی :

وقتی کلمه “داخلی” به سئو می چسبد به معنای اهمیت هر چه بیشتر خود سایت و زیرساخت های مربوط به آن است. این نوع سئو از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید نکات مربوط به آن نیز رعایت شود.

 

کلمات کلیدی و چگالی مناسب :

در بحث کلی سئو، کلمات کلیدی از اهمیت ویژه ای برخوردارند اما اهمیت آن ها در سئو داخلی بیشتر است.

کلمات کلیدی باید با دقت و وسواس خاصی انتخاب شوند، زیرا گوگل بر اساس کلمه کلیدی انتخابی شما می تواند متن شما را آنالیز کند و اگر با محتوای جستجو شده همخوانی داشت، مطلب شما را جز سایت های انتخابی بیاورد.

چگالی مناسب کلمات کلیدی بین 2 تا 5/2 است و اگر حد چگالی بیشتر باشد ممکن است گوگل امتیاز شما را کم کند.

کلمات کلیدی سئو

 

عنوان بندی :

زمانی که در حال تالیف و ویراستاری یک متن هستید، از یک عنوان مناسب به همراه کلمه کلیدی استفاده کنید. این عنوان بندی باعث می شود گوگل محتوای شما را در بین هزاران محتوای دیگر تشخیص دهد و سایت شما را جز نتایج اول سرچ نشان دهد.

 

لینک دهی داخلی :

شما یک لینک در محتوای خود بگذارید، که با کلیک بر روی آن به صفحه دیگری از سایت خود شما برود به این لینک، لینک داخلی میگویند.

وقتی شما از لینک داخلی استفاده می کنید، به ربات های گوگل اجازه بررسی سایت خود و محتواهای بیشتری را می دهید. برای آشنایی بیشتر با بهینه سازی سایت به مطلب سئو و بهینه سازی سایت مراجعه کنید.

 

2. سئو خارجی :

وقتی فردی از لینک سایت شما و یا یک لینک اختصاصی از یکی از محتواهای شما استفاده می کند به سئو خارجی شما کمک کرده است. در واقع فعالیت هایی که به سایت شما مربوط است اما خارج از سایت است را سئو خارجی می گویند.

یکی از روش هایی که به سئو خارجی شما کمک می کند، تالیف محتواهای با کیفیت و به روز است، با تالیف اینجور مطالب لینک سایت شما به عنوان منبع به در نظر گرفته می شود و به سایت شما کمک شایانی می کند.

 

انواع سئوی کلاه سیاه، کلاه سفید و کلاه خاکستری

3. کلاه سفید (White hat SEO) :

در سئوی کلاه سفید، شما به قوانین پایبند هستید و ترسی ندارید که گوگل محتوای شما را حذف کند. اکثریت سایت ها از این نوع سئو استفاده می کنند و با اینکه مدت زمان زیادی طول می کشد تا نتیجه دهد اما ریسک کمی دارد. اگر شما بخواهید با کمک یک سئوکار این نوع از سئو را پیاده سازی کنید ممکن است برایتان هزینه داشته باشد.

نمونه ای از ترفند کلاه سفید: استفاده از کلمات کلیدی مناسب

زمان طولانی مدت
هزینه زیاد
ریسک کم
ارزش زیاد

4. کلاه سیاه (Black hat SEO) :

اگر می خواهید خیلی سریع به نتیجه برسید، می توانید از این تکنیک استفاده کنید، در سئو کلاه سیاه شما قوانین را دور میزنید و سعی می کنید با استفاده از راه های میانبر به مقصد نهایی خود برسید. اما باید بدانید گوگل دیر یا زود متوجه اقدام غیرقانونی شما می شود و سایت شما را جریمه می کند.

نمونه ای از ترفند کلاه سیاه : کلاکینگ

زمان کوتاه مدت
هزینه کم
ریسک زیاد
ارزش کم

 

* کلاکینگ (Cloaking): در این شیوه، صفحه ای که مخاطب آن را باز می کند و آن را می بیند با صفحه ای که ربات های گوگل می بینند متفاوت است و اینگونه گوگل فریب می خورد. اما امروزه به خاطر پیشرفت الگوریتم ها، گوگل خیلی سریعتر و راحت تر می تواند تکنیک را شناسایی و منهدم کند.

 

5. کلاه خاکستری (Grey hat SEO) :

شما می خواهید هر چه زودتر به مقصد برسید، اما نمی خواهید قانون را هم زیر پا بگذارید در این شرایط می توانید از این نوع سئو کمک بگیرید. در کلاه خاکستری شما از روش ها و استراتژی هایی استفاده می کنید که در دستور کار گوگل نیست. معمولا همه افراد نمی توانند از این نوع سئو استفاده کنند زیرا پیاده سازی آن خیلی ساده نیست. این موضوع وجود دارد که اگر یک روش در دستور کاری نباشد صرفا غیرقانونی نیست اما اگر گوگل متوجه مشکوک بودن قضیه بشود به سایت شما واکنش نشان می دهد و از امتیاز شما می کاهد.

نمونه ای از ترفند کلاه خاکستری : تبادل لینک

زمان میان مدت
هزینه متوسط
ریسک متوسط
ارزش متوسط

اگر شما می خواهید از سئو های کلاه سیاه و کلاه خاکستری استفاده کنید در واقع دارید از سئو منفی استفاده می کنید زیرا با این کار، شاید برای مدتی سئو سایت شما زیاد باشد و مخاطب زیادی داشته باشید اما خورشید همیشه پشت ابر نمی ماند، گوگل بالاخره متوجه کار شما می شود و سئو شما را کاهش می دهد و در شرایطی حتی ممکن است سایت شما را به طور کل حذف کند.

 

معمولا در فیلم ها (به طور ویژه در فیلم های وسترن) و داستان ها، شخصیت قهرمان لباس و کلاه سفید پوشیده است و شخصیت های بد و شرور لباس و کلاه شان سیاه است. این موضوع در نام گذاری انواع سئو تاثیر گذار بوده است. سئو کلاه سفید که بر اساس قوانین و مقررات است، نقش یک قهرمان را دارد و کلاه سفید به سر دارد و در مقابلش شخصیت شروری قرار دارد که کارهای غیرقانونی انجام می دهد و سعی می کند خلاف جهت قانون حرکت کند. این شخصیت شرور کلاهی سیاه به سر دارد.

کلاه خاکستری نیز، چیزی میان این دو است، کارهاش قانونی نیستند اما غیرقانونی هم نیستند برای همین کلاهی که بر روی سرش گذاشته است مخلوطی از سفید و سیاه است.

در واقع در سه نوع سئو کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری، تفاوت فقط در میزان ریسک، هزینه و زمان و ارزش است.

 

حرف آخر :

شما برای طراحی سایت خود، تالیف محتواهای با کیفیت و مفید و هزاران چیز دیگر وقت می گذارید، هزینه می کنید و واضح است که بخواهید نتیجه کار را زودتر ببینید و به سایتی معروف تبدیل شوید اما بهتر است باز هم دندان روی جگر بگذارید و اجازه دهید که سئوی سفید شما قدم به قدم و با احتیاط، کارش را انجام دهد.

اگر روزی خواستید زودتر به نتیجه دلخواه برسید و به سمت سئو کلاه سیاه (و یا حتی کلاه خاکستری) رفتید، یادتان باشد گوگل به زودی این اقدام غیرقانونی را پیدا می کند و سایت شما را جریمه می کند و در یک لحظه تمام وقت و هزینه شما به هدر می رود. پس بهتر است با صبر و پشتکار زیاد و با روش های قانونی، به کارتان ادامه دهید، مطمئن باشید به زودی به نتیجه دلخواه میرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *