Search
Close this search box.

11 نکته برای شروع برندینگ اینستاگرام

11 نکته برای شروع برندینگ اینستاگرام

ما با شما تماس می گیریم

ما با شما تماس می گیریم

لطفا امتیاز دهید

از بسیاری از جهات، می توان گفت که اینستاگرام برای برندینگ و برندسازی ساخته شده است! چرا که به جلوه های بصری کاربران پاداش می دهد، کاربران را تشویق به تعامل با یکدیگر می کند، هر نوع کسب و کاری می تواند در آن فعالیت کند و محدودیتی برای اصناف و کسب و کارها در آن وجود ندارد و مهمتر از همه بیش از یک میلیارد نفر کاربر منحصر به فرد دارد و بسیاری از این تعداد عاشق اینستاگرام هستند. در این مطلب می خواهیم به 11 نکته برای شروع برندینگ اینستاگرام که نکات بسیار مهمی برای کسب و کار و تجارت هستند، بپردازیم.

چیزی که اینستاگرام را از سایر شبکه های اجتماعی در حیطه ی برندینگ متمایز می کند، استقبال کاربران آن از کسب و کارها هستند. بخشی از آمار اینستاگرام در این باره را با هم بخوانیم :

  • 90 درصد از کاربران اینستاگرام حداقل یک حساب تجاری (business account) را فالو می کنند.
  • از هر 3 کاربر اینستاگرام، 2 نفر از آنها ترجیح می دهند که اینستاگرام برندهای مختلف را به آنها ساجست (پیشنهاد) دهد.
  • 50 درصد از کاربران اینستاگرام، اگر برندی را در تبلیغات اینستاگرام ببینند، بیشتر به آن برند علاقمند می شوند.

چگونه یک حساب کاربری تجاری (business account) در اینستاگرام راه اندازی کنیم؟

اولین کاری که در راستای فعالیت تجاری در اینستاگرام باید انجام دهید، ساخت بیزینس اکانت اینستاگرام است. یک حساب کاربری استاندارد، برای استفاده ی شخصی مناسب است. اما اگر می خواهید از اینستاگرام برای برندینگ و معرفی کسب و کار و تجارت خود استفاده کنید، باید یا یک بیزینس اکانت بسازید و یا اکانت فعلی خود را به بیزینس اکانت تغییر دهید.

حساب کاربری تجاری یا همان (business account) به کاربران این امکان را می دهد تا با فشردن یک دکمه در پروفایل شما، با شما تماس بگیرند و یا برای شما ایمیل ارسال کنند. همچنین اگر بتوانید پرداخت ارزی انجام دهید، می توانید با استفاده از بیزینس اکانت خود، یک فروشگاه اختصاصی در اینستاگرام داشته باشید که کاربران خریدهایشان را مستقیما از همین پلتفرم انجام دهند.

همچنین با استفاده از بیزینس اکانت اینستاگرام می توانید به بخش Instagram Insights دسترسی داشته باشید. اینستاگرام اینسایت یک ابزار تجزیه و تحلیلی داخلی مفید است که به شما نشان می دهند چه تعداد کاربر محتوای شما را مشاهده کرده اند، چه تعداد بر روی لینک های پروفایل شما کلیک کرده اند، چه تعداد پست های شما را Save یا Share کرده اند و اطلاعات مفید بسیار دیگر.

راه اندازی حساب تجاری اینستاگرام هم آسان و هم رایگان است. اگر یک اکانت اینستاگرام شخصی برای خود دارید و می خواهید آن را تبدیل به یک بیزینس اکانت کنید، مراحل زیر را انجام دهید :

  • روی آیکون منو کلیک کنید و تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید.
  • بر روی گزینه Account بزنید.
  • سپس روی Switch to Professional Account بزنید.
  • اگر می خواهید یک کسب و کار را شروع کنید بر روی Business کلیک کنید و اگر می خواهید کار اینفلوئنسری را شروع کنید بر روی Creator کلیک کنید.
  • دسته بندی مناسب کسب و کار خود را انتخاب کنید.
  • اطلاعات نمایش داده شده را بررسی کنید و در صورت صحیح بودن بر روی Done بزنید.

حالا اکانت تجاری شما ساخته شد. همچنین می توانید هر زمانی که مایل بودید با مراجعه به بخش تنظیمات (Settings) > حساب کاربری (Account) بین حساب های تجاری و شخصی خود جا به جا شوید. حال برویم سراغ نکات پیشرفته شروع برندینگ اینستاگرام :

 

1. پروفایل خود را بهینه کنید.

پروفایل شما، پایگاه اصلی تان برای برندینگ اینستاگرام است. هر کسی که علاقمند باشد تا با شما بیشتر آشنا شود، بدون شک پروفایل شما را باز می کند و آن را بررسی می کند. نام کاربری شما باید یک نام مرتبط با کسب و کار و برند شما باشد، تصویر پروفایل شما، لینک وب سایت، آدرس و بیوگرافی ای که در پروفایلتان قرار می دهید بسیار مهم هستند.

بهینه سازی پروفایل اینستاگرام

هنگام انتخاب نام کاربری و تصاویر پروفایل و سایر تصاویری که در اینستاگرام خود قرار می دهید، واضح و روشن بودن آن برای کاربران را به خاص بودن، ترجیح دهید. یک تصویر پروفایل خوب برای اینستاگرام، لوگوی شرکت و برند شما است. استفاده از لوگو برای تصویر پروفایل، ارتباط بین مشتریان و برند شما را تقویت می کند. پس حتما از یک لوگوی با کیفیت برای آن استفاده کنید.

لینکی که در پروفایل خود قرار می دهید مربوط به وب سایت یا لندینگ پیج شما باشد تا کاربران مستقیما چیزی که شما می خواهید را ببینند. بیوگرافی پیج شما هم بسیار مهم است. توجه داشته باشید که فقط 150 کاراکتر می توانید به عنوان بیوگرافی بنویسید، پس به نکات مهم برند خود بسنده کنید.

 

2. موضوعی را انتخاب کنید که مکمل اهداف برندینگ شما باشد.

اینستاگرام یک پلتفرم بزرگ و گسترده است، بنابراین تلاش برای راضی نگه داشتن همه ایده ی خوبی نیست. شما باید مخاطبان خاص خود را پیدا کنید و محتواهایی در پیج خود قرار دهید که به درد آنها بخورد، نه هر محتوایی که صرفا بازدید خوبی داشته باشد.

به طور مثال اگر شما یک برند مُد و فشن هستید، موضوعات مناسب برای پیج شما می تواند عکس های صادقانه از افرادی باشد که در محیط های روزمره لباس می پوشند به همراه تصاویر محصولات و لوازم جانبی شما.

قالب پست اینستاگرام

اگر شما بتوانید یک قالب و تمپلیت منحصر به فرد برای پست های خود داشته باشید، هم بیشتر کاربران را جذب می کنید و هم اینکه اگر کاربران به طور اتفاقی پست شما در اکسپلور اینستاگرام ببینند، به سرعت شما را می شناسند و آن را باز می کنند.

برای اینکه یک قالب حرفه ای برای اینستاگرام طراحی کنید، چند سبک مختلف را امتحان کنید، تصاویر سیاه و سفید، تصاویر پر رنگ و جذاب، فیلترهای متنوع، طرح های رنگی و ترکیب بندی عکس، سپس بررسی کنید که کدام یک از این سبک ها لایک و کامنت بیشتری دارند و بیشتر مورد توجه مخاطبان شما قرار گرفته اند و در نهایت استراتژی خود را بر این اساس تغییر دهید.

 

3. KPIهای واقع بینانه را تنظیم کنید.

KPI همان شاخص های کلیدی عملکرد است. حتما می دانید که اندازی گیری موفقیت در شبکه های اجتماعی کاری سخت است، اما اگر شما آنالیزهای اینستاگرام را به دقت دنبال کنید و لایک ها، کامنت ها و فالوورهای جدیدی که دریافت می کنید را به دقت بررسی کنید، متوجه می شوید که چه نقاط قوت و چه نقاط ضعفی در کار شما وجود دارد.

همچنین فراموش نکنید که همیشه برندهایی که از نظر شما موفق هستند را دنبال کنید و از آنها ایده و الگو بگیرید. قرار نیست همان کاری که آنها انجام می دهند را شما انجام دهید، فقط ایده بگیرید.

در نهایت هم به نرخ رشد پیج خود توجه کنید. داشتن 100 فالوور در اینستاگرام موفقیت تلقی نمی شود، اما اگر پس از مدتی کار، روزانه 100 فالوور جدید بگیرید، یعنی یکی از پست ها یا کمپین های شما موفق عمل کرده اند و می توانید استراتژی جدیدی بچینید.

 

4. از سبک های محبوب محتوا استفاده کنید.

یکی از رایج ترین سوالات در مورد برندینگ و مارکتینگ اینستاگرام این است که “چه پستی بگذارم؟” باید بگوییم که این سوال، هیچ پاسخ مشخص و دقیقی ندارد، چرا که در برندها و کسب و کارهای مختلف، با توجه به محصولاتی که ارائه می دهند و بودجه ای که دارند، اوضاع متفاوت است و محتواهای گوناگونی در هر یک از آنها موفق می شوند.

اما ژانرهای رایجی از محتوا وجود دارد که صرف نفر از اینکه چه سبکی دارند یا برای چه کسب و کاری استفاده می شوند به نظر می رسد عملکرد خوبی دارند.

سبک محبوب پست اینستاگرام

استفاده از عکس های هنری

عکس هایی که از نظر زیبایی شناختی دلپذیر هستند، دلیل اصلی ایجاد اینستاگرام هستند و هنوز هم کاربران آنها را دوست دارند و لایک و کامنت های زیادی دریافت می کنند. استفاده از عکس های هنری، یک قالب مستقل نیست، بلکه یک سبک بصری است که می توانند در هر صنعت، برند یا استراتژی محتوایی اعمال شوند.

 

کمیک استریپ

استفاده از کمیک، تصاویر انیمیشنی و طنز که جنبه ی سرگرمی دارند و با کسب و کار شما و تبلیغات شما مرتبط هستند و شخصی سازی شده اند، می توانند تعامل زیادی را از طرف مخاطبان شما دریافت کنند. حتی می توانید از کمیک ها و تصاویر ساخته شده توسط فالوورهای خود نیز در پیج خود استفاده کنید.

کمیک استریپ

 

نقل قول و متن

استفاده از نقل قول های کوتاه (چه انگیزشی باشند و چه بدبینانه) که با تم کلی برندینگ شما مطابقت داشته باشند، می توانند مخاطبان شما را وادار به تعامل با شما کنند. حال هر چقدر مخاطبان شما با نقل قول شما موافق تر باشند و احساس مثبتی درباره آن داشته باشند، میزان تعامل آنها بیشتر می شوند.

همچنین فراموش نکنید که تشویق فالوورهای شما برای انتشار مطالب در مورد شما (مثلا در قالب مسابقه) هم آنها را سر ذوق می آورد و بیشتر به شما علاقمند می شوند و هم اینکه تبلیغ بسیار خوبی برای برند شماست.

نقل قول در پست اینستاگرام

 

ویدیو ها

استوری های ویدیویی و ریلز های جالب که به کسب و کار و برند شما مربوط باشد، می تواند مخاطبان جدیدی را برای شما به ارمغان بیاورد و مخاطب فعلی تان را هم وادار به تعامل با شما کند. مهارت های فیلم برداری و ادیت ویدیو، همیشه مورد استقبال قرار می گیرند. بسیاری از برندها فکر می کنند باید بهترین ویدیوهای دنیا را درست کنند و همین مسئله باعث می شود که دلسرد شوند. در صورتی که این طور نیست، فقط سعی کنید بهترین خودتان باشید و همواره پیشرفت کنید.

ریلز اینستاگرام

 

5. به کپشن ها و هشتگ ها توجه کنید.

اهمیت کپشن در پست ها را فراموش نکنید. بسیاری از کاربران اینستاگرام دوست دارند خلاصه ای در مورد پست های تصویری بخوانند. با اینکه اینستاگرام اجازه می دهد 2200 کاراکتر در کپشن پست خود بنویسید، اما این را در ذهن خود داشته باشید که تنها دو خط اول آن بدون اینکه کاربر بر روی دکمه “more” کلیک کند قابل خواندن است. پس تمرکز خود را بر روی این بگذارید که در جملات ابتدایی پست خود، به مهمترین نکات اشاره کنید.

انتخاب هشتگ مناسب، یکی از مهمترین تصمیمات در برندینگ اینستاگرام است، زیرا این قدرت را دارد که تعیین کند چه افرادی پست های شما را پیدا کنند و ببینند. بسیاری از مردم به صورت روزانه هشتگ های مورد علاقه خود را فالو و پیگیری می کنند و اکثر پست هایی که در آن هشتگ ها منتشر شده باشد را می بینند.

چگونه بفهمیم کدام هشتگ برای ما مناسب تر است؟ برای درک این سوال، نیاز به آزمون و خطا دارید. باید از هشتگ های مرتبط و گوناگون در چند پست خود استفاده کنید تا ببینید چه هشتگ هایی در کسب و کار شما بیشترین بازخورد را دارند.

 

6. ویدیوهای خود را با استوری و ریلز ادغام کنید.

همانطور که در بالاتر در مورد اهمیت ویدیوها اشاره کردیم، باید این را بدانید که بهترین راه انتشار ویدیوها استوری ها و ریلز اینستاگرام است. البته باز هم باید بگوییم که راه های مختلف را برای انتشار ویدیوهای خود امتحان کنید تا ببینید کاربران شما کدام یک را بیشتر دوست دارند.

استوری های اینستاگرام، به دلیل اینکه پس از 24 ساعت حذف می شوند، به مخاطبان خاص شما یک تعهد می دهند که حتما آنها را چک کنند. از طرف دیگر ریلز اینستاگرام، قابلیت های ویژه ای مانند فیلترها، جلوه های صوتی، متن، استیکرها و ادیت ویدیو دارد و مانند اپلیکیشن تیک تاک، می توانید به ساخت کلیپ های کوتاه بپردازید.

ادغام ریلز و استوری اینستاگرام

فراموش نکنید که ویدیوهایی که منتشر می کنید باید با برند شما و تم کلی کار شما مطابقت داشته باشند، چرا که استوری و ریلز در اینستاگرام، فرصتی ایده آل برای نشان دادن چهره ای لایو اکشن به نام شما و برند شما است، پس مطمئن شوید که برند شما را به بهترین شکل نشان دهند.

7. با طرفداران و فن های خود تعامل داشته باشید.

شبکه های اجتماعی مانند یک خیابان دو طرفه هستند. فعالیت در اینستاگرام و شروع برندینگ اینستاگرام فقط این نیست که مردم محتواهای شما را ببینند. شما هم باید به آنها توجه کنید.

در همین راستا، تلاش کنید که پاسخ دادن به کامنت ها را در اولویت قرار دهید. کامنت های شما ممکن است ابراز علاقه، ابزار تنفر یا سوالی مرتبط با کسب و کارتان باشد. با پاسخ گویی این کامنت ها، می توانید صحبت های خود را به گوش عده ی زیادی برسانید.

تعامل با کاربران اینستاگرام

برخورد با توهین و انتقاد نیز برای برندینگ اینستاگرام مهم است. همیشه احترام و پاسخ های مودبانه و محترمانه را سرلوحه ی کار خود قرار دهید، مهم نیست که چه انتقادهایی به شما شده است.

 

8. با اینفلوئنسرهای حوزه کاری خود، همکاری کنید.

بالاخص زمانی که تازه شروع به کار کرده اید، تبلیغ دادن به اینفلوئنسرهای محبوبی که در حوزه کاری شما فعالیت می کنند، می تواند به سرعت شما را رشد دهد. اینفلوئنسرها نه تنها کسب و کار شما را به هزاران یا میلیون ها نفر معرفی می کنند، بلکه باعث اعتماد سازی در ذهن مخاطبان شما هم می شوند.

بسیاری از مردم به اینفلوئنسرهای محبوب خود گوش می دهند و هر کاری که آنها بگویند را انجام می دهند. وقتی یک شرکت ناشناخته هستید، تماس با یک اینفلوئنسر معروف، می تواند ترسناک باشد. اما فقط به یاد داشته باشید که آنها هم مثل شما، افرادی بیزینس من و درگیر تجارت هستند و دائما به دنبال چیزهای جدید و کشف نشده برای پست و استوری های خود هستند. بنابراین شما می توانید به آنها کمک کنید تا یک محتوای جدید برای صحبت و پست کردن داشته باشند.

و در نهایت اگر فکر می کنید بودجه ی کافی ندارید یا نمی خواهید بیش از حد هزینه کنید، به جای اینفلوئنسرهای بسیار بزرگ، سراغ اینفلوئنسرهای کوچکتر و متوسط تر بروید. می توانید برای آنها یک محصول رایگان را ارسال کنید و آنها هم در قبال آن، تبلیغ محصول شما را انجام دهند.

 

9. در زمان مناسب محتوای خود را پست کنید.

اینستاگرام هم مانند همه ی شبکه های اجتماعی ساعات اوج مصرف دارد. شما باید بررسی کنید که کاربران مورد هدف شما، چه ساعاتی در روز بیشتر از اینستاگرام استفاده می کنند؟ آیا آنها افراد شاغلی هستند که شب ها فرصت می کنند اینستاگرام را چک کنند یا …؟

در این مورد هم می توانید آزمون و خطا کنید تا ببینید پست های شما در چه زمان هایی در روز مخاطب بیشتری دارند. البته این کار بسیار خسته کننده و شما باید تعداد زیادی پست را در ساعات گوناگون قرار دهید. در عوض می توانید از دستورالعمل های جهانی استفاده کنید.

به گفته Hootsuite بهترین زمان جهانی برای ارسال پست در اینستاگرام ساعت 11 صبح روز چهارشنبه است. که البته مشخص نیست این در کشور ما هم صادق است یا خیر، همانطور که گفتیم یک دستورالعمل جهانی است.

 

10. فروش کالا از طریق فروشگاه اینستاگرام

فروش کالا در اینستاگرام

همه ی برندها و کسب و کارها، کالاهای فیزیکی برای فروش ندارند، بسیاری از آنها خدمات خود را می فروشند. اما اگر برند شما کالا محور است، می توانید آن را مستقیما در فروشگاه اینستاگرام بفروشید.

 

11. تبلیغات اینستاگرام را در نظر بگیرید.

اگر بودجه ی کافی برای تبلیغات داشته باشید، تبلیغات اینستاگرام می تواند به طور موثر آگاهی برند شما را افزایش دهد و مخاطبان و فالوورهای بیشتری را برایتان جذب کند.

شما می توانید اشکال مختلفی از تبلیغات اینستاگرام را خریداری کنید : تبلیغات تصویری، تبلیغات ویدیویی، تبلیغات در استوری و … علاوه بر این تبلیغات شما می توانند بسیار هدفمند باشند. به طور مثال کمپینی که برای تبلیغات اینستاگرام می سازید، می تواند در راستای آگاهی عمومی از برند شما باشد یا ترافیک وب سایت شما را افزایش دهد و یا حتی نصب یک اپلیکیشن را به کاربران توصیه کند.

درست مانند تبلیغات فیس بوک، یکی از بهترین ویژگی های تبلیغات اینستاگرام این است که مخاطبان هدف خود را افزایش دهید. تبلیغات اینستاگرام به شما این امکان را می دهد که افرادی که تبلیغات شما را می بینند، بر اساس مکان، علایق، رفتارها و جمعیت عمومی آنها فیلتر کنید. وقتی همه ی این انتخاب های ظریف را کنار هم می گذارید، می توانید کمپین های تبلیغاتی پیجیده و بسیار متمرکزی را تنظیم کنید.

 

سخن آخر، موفقیت در برندینگ اینستاگرام

حتی اگر این راهنمای شروع برندینگ اینستاگرام را به طور کامل دنبال کنید، هنوز یک بخش وجود دارد که ما نمی توانیم شما را برای آن آماده کنیم، آن هم زیبایی بصری کار شماست. موفقیت در اینستاگرام به کیفیت محتوای شما بستگی دارد و اولویت شما همواره باید این باشد که محتوایی را در اینستاگرام خود قرار دهید که برای مخاطبان شما مفید و هیجان انگیز باشد.

منبع مطلب : Instagram branding: 11 advanced tips to build your IG brand نوشته شده توسط Matt Ellis  ترجمه و اصلاح توسط روشا وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *