یک طراح وب چه کارهایی انجام می دهد ؟

یک طراح وب چه کارهایی انجام می دهد ؟

ما با شما تماس می گیریم

ما با شما تماس می گیریم

لطفا امتیاز دهید

در حقیقت برای ایجاد یک وب سایت نیاز به طراحی، ایجاد محتوا، تکنیکهای هنری و بصری، برنامه نویسی و بهره بردن از متخصصان است. طراحان وب یکی از آن متخصصان هستند، اما نقشی بسیار کلیدی در کل روند ایجاد وب سایت دارند. اگر شما قصد دارید یک طراح وب شوید یا یک طراح وب را استخدام کنید، باید با آنچه که باید یک طراح وب انجام دهد یا از انجام آن خودداری کند آشنا شوید. در غیر این صورت ممکن است شما پول و زمان خود را از دست دهید. پس بیایید مسئولیت های طراح وب و جایگاه آنها را در فرآیند توسعه وب مرور کنیم.

 

طراحی وب چیست؟

طراحی وب فرآیند ایجاد ویژگی های بصری یک صفحه وب، شامل نحوه چیدمان محتویات و چگونگی بکارگیری عنصرهای طراحی است. طراحان وب بر روی “front-end”  یک وب سایت ، بخشی که کاربران وب سایت آن را می بینند و با آن در تعامل هستند متمرکزهستند (برخلاف “back end”  که بخشهای عملیاتی وب سایت را پیاده سازی می کند). و این بدان معنی است که آن ها می توانند مسئول انتخاب همه چیز باشند از جمله عکس ها و تصاویر، فونت ها، قالب زبان، رنگ آمیزی آیکون ها و همچنین نحوه قرارگیری همه این عناصر در کنار هم. آن ها از نرم افزارهای طراحی مانند فتوشاپ و Sketch برای ایجاد ماکت ها یا تصویرسازی برای وب سایت موردنظر استفاده می کنند.

طراحی وب چیست؟با توجه به آنچه که گفته شد، طراحان وب مسئولیت نحوه کارکردن وب سایت را برعهده نخواهند داشت تمرکز آن ها بر ایجاد جلوه های بصری وب سایت خواهد بود. برنامه نویسان کدهایی می نویسند که نحوه عملکرد سایت را تعیین می کند و توسعه وب سایت نیازمند تخصصی های کاملاً متفاوت از طراحی آن است.

 

 

طراحان وب در کجای این فرآیند جای دارند؟

برای این که درک بهتری از  کار طراحان وب داشته باشیم، بیایید کمی به مرور مهم ترین نقش هایی که در ایجاد یک وب سایت دخیل هستند بپردازیم:

استراتژیست وب سایت: تحقیقات کاملی از بازار برای تعیین اهداف تجاری برای همه وب سایت و تک تک صفحات آن انجام می دهد.

طراح گرافیک: عناصر تجاری بصری، آرم لوگو و طرح و رنگ تایپ گرافی و موجودی های گرافیکی شامل تصاویر و نمادهایی را که در وب سایت استفاده می شود ایجاد می نماید.

کپی رایتر: تمامی محتوای مورد نیاز وب سایت از عناوین اصلی تا متن ها را در سراسر وب سایت ایجاد می کند.

طراح UX: او با توجه به نیازهای کاربران قالب وب سایت را طراحی می کند (که wirefram نامیده می شود) و بر اساس رفتارها و انتظارات کاربر عناصر وب سایت را بهینه می کند.

طراح وب: بر روی همه عناصر بصری وب سایت تمرکز می کند و طرح های اولیه wirefram را به قالب نهایی وب سایت تبدیل می کند.

توسعه دهنده front end: از زبان و کدهای قالب بندی ( HTML, CSS, JAVASCRIPT ) برای پیاده سازی طراحی وب بر روی مرورگر وب استفاده می نماید .

توسعه دهنده back end : از زبان برنامه نویسی برای توسعه عملکرد پیچیده  پشت صحنه یک صفحه وب استفاده می کنند.

 

طراحان وب در کجای این فرآیند جای دارند؟

به طور خلاصه  یک طراح وب به اهداف تعیین شده توسط استراتژیست وب و wireframe طراح UX مراجعه می کند و مطالب طراحان گرافیک و نویسندگان محتوای وب سایت و طراحان رابط کاربری را در یک ماکت وب سایت ترکیب می کند.

 

و بعداز آن توسعه دهنده های ماکت طرح را از آنها می گیرند عناصر گرافیکی را از هم جدا می کنند و از کد برای تبدیل آن ها به یک صفحه وب سایت پویا استفاده می کنند. همه این ها به معنی این است که اگر شما به دنبال بکار گرفتن یک طراح وب هستید شما باید استراتژی خود را مشخص کنید و بیشتر محتوای وب سایت خود را تهیه کنید. همه آنچه در این باره گفته شده است را با انعطاف بیشتری در نظر بگیرید آن ها توصیفات کلی و کلیشه ای از نقش های معرفی شده هستند.

همان طور که قبلاً گفتیم بسیاری از مردم اصطلاح طراح وب را به صورت گسترده ای استفاده می کنند بنابراین می تواند برای افراد مختلف معنای مختلفی هم داشته باشد می تواند بین این نقشها همپوشانی هم وجود داشته باشد. بیشتر طراحان وب تحقیقات تجاری خود را خودشان در بازار انجام می دهند و هم می توانند طراح گرافیکی و UX باشند و بعضی حتی می توانند به عنوان  توسعه دهنده (به خصوص در زمینه front end) هم باشند و این موضوع غیرمعمولی نیست که شرکت ها و یا مشتریان با توجه به بودجه خودشون نقش ها و مسئولیت ها را با هم ترکیب کنند.

 

یک طراح وب چه مسئولیت هایی دارد؟

اجازه بدهید قدم به قدم و به صورت مجزا هرچیزی که یک طراح وب برای ایجاد یک صفحه وب انجام می دهد را توضیح دهیم.

یک طراح وب چه مسئولیت هایی دارد؟

کارهایی که یک طراح وب انجام می دهد :

طراحی لایه ها و طراحی بصری : که اغلب با استفاده از wirefrime و نقشه سایت انجام می پذیرد طراحان وب براساس سفارشی که می گیرند و مباحث زیبایی شناختی و محتوای اصلی وب سایت را طراحی می کنند.

تلفن همراه و مسئولیت های طراحان : همچنین برای موبایل و تبلت ها نسخه هایی از صفحات وب را طراحی می کنند.

ماکت ثابت وب سایت : طراحان وب فایل های تصویری ایجاد می کنند که نمای نهایی و کلی صفحه وب است.

طراحی ابزارهای قابل انتقال : طراحان وب ماکت های ثابت خود را لایه بندی می کنند تا هر عنصر صفحه براحتی جدا شود و این کار را برای توسعه دهندگان آسان تر می کند تا مرحله به مرحله یک صفحه وب را پویا  کنند.

تدوین عکس:  طراحان وب معمولاً باید توانایی این را داشته باشند که موجودیتهای رسانه ای را که در صفحه ظاهر می شود ویرایش کنند.

قالب بندی: طراحان وب اغلب از برخی زبان های قالب بندی مانند HTML و CSS برای پیاده سازی و تست کردن طرح های خود در مرورگرهای وب استفاده می کنند.

 

کارهایی که یک طراح وب انجام نمی دهد :

کارهایی که یک طراح وب انجام نمی دهد :

کدنویسی: طراحان وب معمولاً مسئولیتی در قبال کدنویسی وب سایت ندارند و بر روی مسائل بصری تمرکز دارد.

نوشتن: از طراحان وب نباید این انتظار را داشته باشید که یک کپی از وب سایت تهیه کنند. بسیاری از جانمای متن lorem ipsum  در طراحی هایشان استفاده می کنند.

مارک های تجاری: طراحان وب مسئولیتی در قبال ایجاد لوگو یا نام تجاری بصری به عنوان ایجاد طرح رنگ و ابزارهای استفاده شده توسط  شرکت ها در خارج از وب سایت ندارند.

تصویرسازی: طراحان وب معمولاً تصویرسازی نمی کنند بلکه آن ها از عناصر گرافیکی ساخته شده توسط متخصصان دیگر در طرح های خود استفاده می کنند و آن ها را در طرح های خود جای می دهند البته برخی ممکن است در صورت احتیاج عناصر سفارشی را خود طراحی کند .

عکاسی : طراحی و عکاسی دو موضوع جداگانه از هم هستند. اگر مشتری و سفارش دهنده عکاسی را استخدام نکرده باشد این یک موضوع بسیار معمولی است که طراحان وب عکس هایی را در طرح های خود انتخاب می کنند که از پیش گرفته شده و آماده است و مشتری باید حق استفاده  آن را خریداری کند.

انیمیشن: انیمیشن های سفارشی باید از طریق یک طراح یا انیمیشن حرفه ای انجام شود.

بازاریابی :معمولاً طراحان برای طراحی نیاز به اطلاعاتی دارند که همه آن ها در دسترس آن ها قرار ندارد معمولاً طراحان وب به مشتری هایی وابسته هستند تا این اطلاعات را به آن ها تحویل دهند و برای تجزیه و تحلیل داده ها به متخصصان بازاریابی احتیاج دارند.

 

 

طراحان وب باید چه تخصص هایی داشته باشند؟

اگر به این فکر می کنید که یک طراح وب شوید باید مهارت ها و توانایی هایتان را در نظر بگیرید تا بتوانید برای رسیدن به موفقیت برنامه ریزی کنید.

اگرچه داشتن مدرک دانشگاهی مطمئناً ایده زیاد بدی نیست اما این روزها و به شکل خیلی زیادی دیده می شود که طراحان به صورت خودآموز یاد می گیرند و بسیاری از آموزش های طراحی وب نیز به صورت آنلاین در دسترس عموم قرار دارد.

طراحان وب باید چه تخصص هایی داشته باشند؟

 

دانش طراحی گرافیک

در نهایت طراحان وب، طراح هستند حتی اگر لوگو نمی سازند، آنها می دانند که چگونه متن، کپی و تصاویر و رنگ ها را به شکل چشم نوازی با هم ترکیب کنند و باید بدانند که چگونه از نظر سیاست گذاری از اصول و قواعد طراحی برای ایجاد یک تاثیر بسیار زیاد بر بیننده و مخاطب استفاده کنند. همچنین درباره تاریخچه طراحی و این که کدام یک از سبک های طراحی هنوز مفید هستند و مورد استفاده قرار می گیرند و کدام از رده خارج هستند اگاه باشند.

 

شیوه های صنعت

طراحی وب بیش از دو دهه است که به عنوان یک شغل مطرح شده است و شماری از قراردادهای طراحی و قالب های استاندارد با گذشت زمان ایجاد شده است به خاطر این که وب سایت ها نرم افزارهایی هستند که کاربران به صورت مستقیم به سراغ انها  می روند مهم است که حتی در صورتی که سلیقه هنری طراح آن با آن طرح مغایرت داشته باشد برای برآورده کردن انتظارات کاربران، در چارچوب قواعد پذیرفته شده عمل کنند.

این قالب های پذیرفته شده معمولاً شامل رویکردهایی برای طراحی است و شامل طرح های استاندارد برای وب سایت ها و سیستم های شبکه و طراحی اولین موبایل و مواردی دیگر است .

 

مهارت های نرم افزاری

مهارت های نرم افزاری

اگرچه طرح اصلی وب سایت می تواند با یک مداد و کاغذ شروع شود اما در نهایت طراحان به نرم افزارهایی نیاز دارند که پروژه های خود را برای استفاده خودشان و یا مشتریان شان ایجاد کنند. یکی از برنامه های رایج نرم افزار فتوشاپ است که برای طراحی وب استفاده می شود اما برنامه های شبیه سازی UX مانند Sketch در بین طراحان محبوبیت و مقبولیت بیشتری دارد برای این که بیشتر در این باره بدانید به لیست بهترین نرم افزارهای طراحی وب مراجعه کنید .

 

دانش توسعه وب

اگرچه کدنویسی معمولاً به عهده یک توسعه دهنده گذاشته می شود اما ایجاد یک وب سایت در نهایت یک کار فنی است و مهم نیست که از چه راهی آن را انجام می دهیم. طراحان وب باید از قابلیت ها و محدودیت های فنی کاملاً مطلع باشند به همین دلیل داشتن یه مقدار آشنایی با کد نویسی برای آنها مفید است تا بدانند انتخاب های طراحی به چه کاری می آیند و چه عواملی بر آن ها تاثیرگذار نیست. طراحی برخی از جلوه های تصویری ممکن است از طریق کدنویسی مشکل باشد و برخی دیگر  باعث افزایش حجم فایل شود که بارگذاری وب سایت را کند می کند.

 

 

از کجا می توانید یک طراح وب پیدا کنید؟

اگر شما نیاز به استخدام یک طراح وب دارید یا در مورد گزینه هایی که طراح وب برای پیدا کردن کار دارند کنجکاو هستید امکانات زیادی وجود دارد.تعدادی از انها در آژانسها کار می کنند و از طریق مراجعه کارفرمایان قبلی یا سایر همکاران می توان  آنها را پیدا کرد. یک مکان مشترک برای یافتن طراحان وب که به دنبال کار هستند ، شبکه های حرفه ای و سایت های شغلی مانند LinkedIn است.

اما به جای استفاده از یک سایت عمومی که پروفایل کاربران را برای همه مشاغل لیست می کند می توانید با روشا وب تماس بگیرید و از خدمات مشاوره رایگان ما در این زمینه بهره مند شوید.

از کجا می توانید یک طراح وب پیدا کنید؟

 

امروز یک طراح وب پیدا کن

طراح وب یک نقش کلیدی در ساختن وب سایت دارد، اما بر خلاف عقیده عموم، آنها هر کاری را نمی توانند انجام دهند. آنها مسئولیت بزرگی در ساخت بصری صفحه وب دارند. با در نظر گرفتن اینکه بخش بصری وب سایت بخشی است که کاربران با آن تعامل دارند یک کار بزرگ ارزشمند است که نیازمند جایگاه اختصاصی است. برای به دست اوردن یک طراحی وب برجسته، مطمئن باشید با یک طراح وب کار می کنید که از نقش خود آگاه است و نحوه انجام آن را به خوبی می داند.

 

 

منبع مطلب : What does a web designer do? نوشته شده توسط Jamahl Johnson  ترجمه شده توسط روشا وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *